Świat

Ukraińcy ze sztandarami ruszyli do swojej bazy. Rosjanie zaczęli strzelać

Świat

Aktualizacja:
Ukraińcy idą, Rosjanie strzelają
TVN24 Biznes i ŚwiatRosjanie strzelali w powietrze

Grupa ukraińskich żołnierzy chciała dostać się we wtorek do swojej bazy zajętej przez Rosjan. Rosjanie strzelali w powietrze i mówili, że Ukraińcy ich "prowokują". - Nie mamy nawet broni. Jesteśmy obywatelami tego kraju, a przez pewnego polityka skaczemy sobie teraz do gardeł. Tak nie może być. Jesteśmy bratnimi narodami - odpowiedział płk Jurij Mamczur, który jeszcze kilka dni temu dowodził w bazie. Swoją postawą zaimponował Ukraińcom również w Kijowie.

Na nagraniu widać, jak kolumna bezbronnych Ukraińców, śpiewając hymn, ruszyła ku posterunkowi pilnującemu lotnisko Belbek. Gdy padły strzały w powietrze, Ukraińcy nie zwolnili.

"Będziemy strzelać w nogi!"

- Stójcie! Dawajcie tu swojego dowódcę! Będziemy wam strzelać w nogi! - krzyczy jeden z rosyjskich żołnierzy. Będziecie do nas strzelać? - pyta, jakby z niedowierzaniem, jeden z ukraińskich żołnierzy. Rosjanie są bardzo podenerwowani. Ukraińcy krzyczą z kolei, że "są gotowi walczyć", a jeżeli padną strzały to Rosjanie "za to zapłacą".

Wtedy pojawia się na przedzie pułkownik Jurij Mamczur, szef ukraińskiej jednostki taktycznej stacjonującej w bazie, którą przejęli filmowani Rosjanie. - Dowódco, uspokój ten tłum - słyszy Mamczur. - Nie jesteśmy tłumem. Jesteśmy oddziałem wojska - odpowiada.

Kiedy jeden z rosyjskich żołnierzy mówi, że "wszyscy są tutaj wojskowymi" i "będą negocjować", Mamczur mówi: - A my jesteśmy obywatelami tego kraju, a przez pewnego polityka skaczemy sobie teraz do gardeł. Tak nie może być. Jesteśmy bratnimi narodami - tłumaczy. Rosjanie mówią, że są "prowokowani". Wtedy Mamczur dodaje: - W jaki sposób? Nie mamy broni. Sytuacja trochę się uspokaja, ale kamera śledząca rosyjskich żołnierzy będących w pewnym oddaleniu od grupy, dokumentuje ich szybkie przemieszczanie się i zajmowanie pozycji. W bliskiej odległości od ukraińskich wojskowych ukazuje się po chwili ciężki karabin maszynowy i granatnik. Rozlewu krwi udaje się uniknąć.

Nagranie pokazane przez krymską telewizję ATR szybko dotarło do Kijowa. Postawa płk. Mamczura na Majdanie zapewniła mu status "bohatera".

Wojskowe lotnisko w Belbek zostało zajęte przez rosyjskie siły 28 lutego. Miały na nim lądować rosyjskie samoloty dowożące na Krym wojsko.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom, adso / Źródło: Reuters, TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty: