Świat

Ukraińcy odbili Siewierodonieck. "Znaleźli ciała rozstrzelanych, uwolnili zakładników"

Świat

Na Ukrainie trwa akcja antyterrorystycznatvn24
wideo 2/22

Ukraińskie siły rządowe weszły do 100-tysięcznego miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, wypierając stamtąd oddziały prorosyjskich rebeliantów – przekazała administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że wojska operacji antyterrorystycznej przejęły kontrolę nad wszystkimi najważniejszymi obiektami Siewierodoniecka: siedzibą rady miejskiej, komendą milicji i budynkiem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

"W jednym z tych obiektów wojskowi znaleźli ciała dwóch rozstrzelanych obywateli. Uwolniono ponadto czworo zakładników, mieszkańców sąsiednich powiatów, przetrzymywanych w niewoli (przez separatystów - red.) przez około miesiąc. Najstarszy z nich ma 57 lat, najmłodszy – 21. Uwolnieni poinformowali, że byli torturowani" – czytamy w komunikacie MSW. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Łysenko poinformował, że w ciągu ostatniej doby w walkach z separatystami poległo 13 ukraińskich wojskowych. Liczba rannych wciąż jest ustalana.

Mapa wtorkowych walkmediarnbo.org

Częściowa mobilizacja

Również we wtorek Parlament Ukrainy zatwierdził dekret prezydenta Petra Poroszenki o częściowej mobilizacji w związku z operacją antyterrorystyczną, prowadzoną przeciwko prorosyjskim rebeliantom we wschodnich obwodach kraju.

Dekret poparło 232 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy. W trakcie dyskusji doszło do szarpaniny między posłami nacjonalistycznej partii Swoboda a przedstawicielami opozycyjnej Partii Regionów.

Bójka w ukraińskim parlamencie. Poszło o walkę z separatystami

Wybuch mikrobusu

Rano trzech żołnierzy zginęło w wyniku wybuchu mikrobusu z materiałami wybuchowymi, który eksplodował w miejscowości Kamianka niedaleko miasta Jasynuwata w obwodzie donieckim. Wcześniejsze informacje mówiły, że w pojeździe znajdował się zamachowiec samobójca. Komentując te doniesienia Łysenko oświadczył, że wersja o samobójcy jest mało wiarygodna, gdyż – jak podkreślił – separatyści „mają bardzo niską motywację”.

Rzecznik przekazał, że siły ukraińskie kontrolują także najbardziej niebezpieczne odcinki granicy z Rosją, przez które do separatystów napływa wsparcie w sprzęcie i ludziach. RBNiO oświadczyła, że oswobodzono ponadto miasta Dzierżyńsk i Soledar w obwodzie donieckim oraz Rubiżne w obwodzie ługańskim. Trwa wypieranie rebeliantów z miasta Lisiczańsk.

Ukraińska armia zajmuje kolejne miasta na wschodzie

Całonocne walki

Prorosyjscy rebelianci atakowali także ostatniej nocy wojska ukraińskie z Morza Azowskiego na południu obwodu donieckiego. Stanowisko wojsk ukraińskich ostrzelano z granatnika ustawionego na kutrze – poinformował ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk.

Przez całą minioną noc trwały walki sił ukraińskich z separatystami w milionowym Doniecku, gdzie słychać było strzały i eksplozje. W mieście nadal nie działa dworzec autobusowy, jednak ruch pociągów odbywa się, jak zwykle – przekazały władze miejskie.

Starcia między oddziałami rządowymi a buntownikami miały też miejsce w Ługańsku. W ciągu ostatniej doby zginęło tam pięcioro cywili. 16 osób zostało rannych.

„Najtrudniejsza sytuacja panuje nadal w rejonie Doniecka, Ługańska, Krasnodonu, Popasnej i w strefie przygranicznej” z Rosją – poinformowało dowództwo operacji przeciw prorosyjskim separatystom.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk,kło//rzw,mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: