"Rosja musi zapłacić karę za agresję". Kijów złożył pozwy

Świat

Aktualizacja:

Ukraina złożyła w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze pozwy przeciw Rosji. Władze w Kijowie oskarżyły Moskwę o nielegalną aneksję Krymu, wspieranie terroryzmu na ukraińskim terytorium, a także łamanie wobec Tatarów konwencji przeciwko dyskryminacji rasowej.

Władze w Kijowie zażądały też odszkodowania za zestrzelenie w 2014 roku nad ukraińskim terytorium malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

"Ukraina zwraca się do Trybunału o orzeczenie, że Federacja Rosyjska ponosi międzynarodową odpowiedzialność za wspieranie terroryzmu" - poinformował Trybunał w oświadczeniu, podkreślając, że Kijów oskarża Moskwę o "interwencję militarną na Ukrainie, finansowanie aktów terrorystycznych, naruszanie praw człowieka milionów ukraińskich obywateli" i potępia "akty terrorystyczne" popełnione przez "sojuszników" Moskwy na Ukrainie.

"Kara za agresję"

Władze Ukrainy podają jako przykłady "aktów terrorystycznych" ostrzał artyleryjski cywilnych celów, czy zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Boeing 777 został zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad Donbasem. Zginęło wówczas 298 osób znajdujących się na pokładzie. W większości byli to Holendrzy.

Ukraina zarzuca Rosji łamanie na zaanektowanym Krymie międzynarodowej konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej poprzez systematyczne stosowanie wobec Tatarów represji politycznych, w tym tłumienie prawa do wypowiedzi i uniemożliwianie demonstrowania kulturowej tożsamości przez tę mniejszość etniczną.

W wydanym komunikacie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko napisał, że "Rosja musi zapłacić karę za agresję". Podkreślił, że "Federacja Rosyjska brutalnie narusza od trzech lat prawo międzynarodowe, bezprawnie zajmuje Krym, prowadzi bezprawną okupację wschodu naszego kraju na obszarach obwodu donieckiego i ługańskiego oraz realizuje politykę wyniszczania i dyskryminacji na Krymie”.

Ingerencja w sprawy Ukrainy

Strona ukraińska twierdzi, że Rosja "zwiększyła swoją ingerencję w sprawy ukraińskie do niebezpiecznego poziomu", a tym samym naruszyła zasady międzynarodowej konwencji o zwalczaniu terroryzmu "poprzez zapewnienie finansowania działalności zbrojnych ugrupowań".

Nie wyznaczono jeszcze terminów przesłuchań w sprawie pozwów Ukrainy przeciwko Rosji. Przesłuchania potrwają prawdopodobnie wiele miesięcy.

Utworzony w 1946 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest głównym organem sądowym ONZ.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: