Zełenski objął sankcjami zdobywcę Oscara i światowej sławy sopranistkę

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP
Nikita Michałkow na sesji reżyserów nominowanych do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny (nagranie z 2008 roku)
Nikita Michałkow na sesji reżyserów nominowanych do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny (nagranie z 2008 roku)Archiwum Reuters
wideo 2/35
Archiwum ReutersNikita Michałkow na sesji reżyserów nominowanych do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny (nagranie z 2008 roku)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret dotyczący wprowadzenia sankcji między innymi wobec znanych rosyjskich artystów. Na liście są zdobywca Oscara, reżyser Nikita Michałkow oraz sopranistka Anna Netrebko.

Wołodymyr Zełenski zatwierdził swoim sobotnim dekretem postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO), która zdecydowała o zastosowaniu wobec artystów i propagandzistów Kremla uchwalonej w październiku 2022 roku ustawy o sankcjach. O decyzji prezydenta Ukrainy poinformował szef kancelarii Zełenskiego Andrij Jermak.

Po napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku Nikita Michałkow wyraźnie opowiedział się po stronie reżimu Władimira Putina, twierdząc między innymi, że wojnę wywołały państwa Zachodu walczące z rosyjską cywilizacją. Oskarżył też Ukrainę o prowadzenie prac nad bronią biologiczną, która przy pomocy ptaków miałaby zostać przeniesiona do Rosji.

Zdjęcie z 21 października 2020 roku
Rozmowa Władimira Putina i Nikity MichałkowaZdjęcie z 21 października 2020 rokukremlin.ru
Zdjęcie z 8 lutego 2014 roku
Nikita Michałkow na spotkaniu Władimira Putina z organizatorami i uczestnikami Zimowych Igrzysk Olimpijskich w SocziZdjęcie z 8 lutego 2014 rokukremlin.ru

Anna Netrebko wielokrotnie publicznie wychwalała politykę Putina oraz publicznie uznała podporządkowane Kremlowi i nieuznawane przez społeczność międzynarodową republiki separatystyczne - doniecką i ługańską. Śpiewaczka przekazywała też pieniądze na potrzeby opery w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku.

119 artystów i propagandzistów na czarnej liście

Na listę trafiło łącznie 119 osób związanych z rosyjską kulturą, zarówno wysoką, jak i masową, a także prokremlowscy ideolodzy, tacy jak Aleksandr Dugin, historyk i politolog zwany głównym ideologiem Władimira Putina czy Margarita Simonian, jedna z najważniejszych twarzy wojennej propagandy rosyjskiego reżimu.

Kim jest Aleksandr Dugin? Socjopatyczny patriota, fanatyk idei, rosyjskie dziecko Platona >>>

Anna Netrebko w Nowym Jorku w 2016 rokuArchiwum Reuters

Sankcje obejmują między innymi blokadę aktywów finansowych na terytorium Ukrainy, zakaz wykonywania operacji finansowych, uniemożliwienie wycofania kapitału z Ukrainy, unieważnienie lub zawieszenie koncesji i innych zezwoleń na działalność, pozbawienie praw własności intelektualnej oraz pozbawienie odznaczeń państwowych i innych wyróżnień przyznanych przez państwo ukraińskie, a także zakaz wjazdu do tego kraju i pobytu w nim.

Dekret zobowiązuje również MSZ Ukrainy do poinformowania właściwych organów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz innych państw o zastosowaniu sankcji oraz poruszenie z nimi kwestii wprowadzenia podobnych środków.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości