Ukraina odpiera atak na Kijów. "Ich żołnierze są zmęczeni i zniechęceni, wielu Rosjan zginęło"

Aktualizacja:
Autor:
akw/kg
Źródło:
PAP
Piąty dzień rosyjskiej agresji. Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Kijowa (28.02.2022)
Piąty dzień rosyjskiej agresji. Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Kijowa (28.02.2022)TVN24
wideo 2/22
TVN24Piąty dzień rosyjskiej agresji. Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Kijowa (28.02.2022)

- Sytuacja w stolicy naszej ojczyzny niezmiennie znajduje się pod naszą kontrolą - poinformował dowódca obrony Kijowa Aleksander Syrski. Wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk przekazał, że choć Kijów jest atakowany przez Rosjan ze wszystkich stron, to nie został zablokowany.

Przez cały weekend trwały ataki rakietowe na ukraińską stolicę. Poworoznyk zapewnił jednak, że sytuacja w mieście jest spokojna, nie ma paniki i wszystko działa w sposób zorganizowany.

- Bezpieczniej zostawać w domu, bo nadal działają rosyjskie grupy dywersyjne. Organizujemy dostawy i nie przewidujemy katastrofy humanitarnej. Z każdą godziną coraz więcej firm chce pomagać, są gotowe same dowozić produkty – przekazał Poworoznyk.

Dowódca obrony Kijowa generał pułkownik Aleksander Syrski, cytowany w poniedziałkowym porannym komunikacie wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że "wróg ponownie próbował przebić się przez obronę Kijowa". - Kolejne kolumny rosyjskich wojsk starały się wedrzeć na przedmieścia ukraińskiej stolicy. Sytuacja w stolicy naszej ojczyzny niezmiennie znajduje się pod naszą kontrolą - podkreślił.

- Zniszczyliśmy kolumny rosyjskiego sprzętu, ich żołnierze są zmęczeni i zniechęceni, wielu z Rosjan zginęło - dodał. - Udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie bronić naszych domów - zaznaczył.

Relacja tvn24.pl: Rosyjska inwazja na Ukrainę. Kolejna doba

W Kijowie od godziny 17 w sobotę do poniedziałku do godziny 8 obowiązywała godzina policyjna. Obywateli poproszono, aby z domów wychodzili tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. W poniedziałek po godzinie 8 czasu lokalnego otworzyły się sklepy spożywcze. Władze miasta przekazały, że będzie też działać komunikacja miejska, w tym metro, ale w ograniczonym zakresie.

Kolejna godzina policyjna będzie obowiązywać od godziny 22 w poniedziałek do godziny 7 we wtorek.

>> Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Atak Rosji na Ukrainę. Sytuacja na godzinę 6 rano, 28 lutegoTVN24

Rano w czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, niszcząc obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia poinformował w niedzielę, że od początku wojny straty rosyjskiego wojska wyniosły 4300 osób, a ponad 200 żołnierzy dostało się do niewoli.

UNICEF: Zdrowie i życie 7,5 mln dzieci na Ukrainie jest zagrożone

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości