Świat

Ukraina wzmacnia współpracę wojskową z Kanadą

Świat

mil.gov.uaUkraińscy żołnierze zostaną przeszkoleni przez kanadyjskich instruktorów

Ukraina i Kanada wzmocnią współpracę wojskowo-techniczną, lecz o dostawach broni śmiercionośnej na razie nie rozmawiają - oświadczyli w Kijowie prezydent Petro Poroszenko i kanadyjski premier Stephen Harper.

Szef rządu w Ottawie zapowiedział, że w najbliższym czasie grupa kanadyjskich instruktorów wojskowych rozpocznie szkolenia ukraińskich żołnierzy. - Jeśli chodzi o uzbrojenie obronne, to pójdziemy na to tylko razem z naszymi sojusznikami - powiedział Harper na wspólnej konferencji prasowej z Poroszenką. Ukraiński prezydent poinformował, że władze w Kijowie rozpoczęły negocjacje na temat ułatwień wizowych dla Ukraińców, podróżujących do Kanady. Celem jest zwiększenie liczby wydawanych im wiz wielokrotnych i wydłużenie terminu ich obowiązywania.

"Jeden z najsilniejszych sojuszników"

Przed spotkaniem z Poroszenką Harper rozmawiał z premierem Arsenijem Jaceniukiem, który poinformował, że dwa rządy prowadzą rozmowy o strefie wolnego handlu. Przekazał, że Kanada przeznaczy 5 milionów dolarów na szkolenia formowanej obecnie nowej ukraińskiej policji. - Kanada jest jednym z najsilniejszych sojuszników Ukrainy - oświadczył Jaceniuk. Harper zatrzymał się na Ukrainie przed rozpoczynającym się w niedzielę szczytem państw G7, który odbędzie się w Niemczech. W czwartek w wywiadzie dla agencji Associated Press premier Kanady oświadczył, że dopóki Rosją rządzi prezydent Władimir Putin, nie powinno się jej pozwolić na powrót do obrad G7. - Nie sądzę, by Rosja pod rządami Władimira Putina przynależała do G7 - i kropka. Kanada będzie bardzo mocno sprzeciwiać się temu, by Putin zasiadł kiedykolwiek znów za tym stołem. Powrót Rosji wymagałby konsensusu i do tego konsensusu po prostu nie dojdzie - powiedział Harper.

Autor: mac//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.gov.ua

Raporty:
Pozostałe wiadomości