Świat

Dowódca UPA na razie bez swej ulicy w Kijowie. Sąd wstrzymał decyzję

Świat

Архів СБУ, Domena publiczna/WikipediaSpór o UPA do dziś kładzie się cieniem na stosunkach polsko-ukraińskich (na filmie pochód ku czci UPA w Kijowie w 2016 roku)

Sąd w Kijowie wstrzymał decyzję rady miejskiej stolicy Ukrainy o nadaniu jednej z ulic imienia dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza, pseudonim "Taras Czuprynka". Związane jest to z wniesionym w tej sprawie pozwem dwóch organizacji.

Okręgowy sąd administracyjny w Kijowie zdecydował, że do czasu rozpatrzenia pozwu mer Kijowa Witalij Kliczko nie ma prawa podpisywać i publikować decyzji rady o zmianie dotychczasowej nazwy prospektu sowieckiego generała Nikołaja Watutina na prospekt Romana Szuchewycza.

Głosowanie rady

Pozew złożyły organizacje o nazwie Antyfaszystowska Liga Obrony Prawa i Żydowska Liga Obrony Prawa. Werdykt sądu opublikowała we wtorek na Facebooku Ołena Bereżna, matka byłej deputowanej prorosyjskiej Partii Regionów byłego prezydenta Wiktora Janukowcza, Iryny Bereżnej.

Kijowska rada miejska podjęła decyzję o zmianie nazwy prospektu Watutina na prospekt Szuchewycza 1 czerwca. "Za" głosowało 69 deputowanych w liczącej 120 osób radzie.

"Taras Czuprynka"

Roman Szuchewycz, pseudonim "Taras Czuprynka", był działaczem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W latach 1934-37 więziony był za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. Od 1943 roku dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która - według szacunków historyków - do 1945 roku dokonała masowych mordów około 100 tysięcy Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej.

Autor: tas//rzw/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Архів СБУ, Domena publiczna/Wikipedia

Tagi:
Raporty: