Wołodymyr Zełenski: sercem tej wojny jest w tej chwili Mariupol

Autor:
tas/akb
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Spacer Johnsona i Zełenskiego ulicami Kijowa
Spacer Johnsona i Zełenskiego ulicami KijowaTwitter/@DefenceU
wideo 2/6
Twitter/@DefenceUSpacer Johnsona i Zełenskiego ulicami Kijowa

Powstrzymanie agresji Moskwy jest niezbędne dla bezpieczeństwa wszystkich demokracji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla agencji Associated Press. Ukraiński przywódca przyznał także, że niektóre rodzaje broni od partnerów zachodnich Ukraina otrzymała "za późno". Fragmenty rozmowy zostały zamieszczone w niedzielę na profilu Zełenskiego na Facebooku.

- To, co oni (partnerzy Ukrainy) przysyłają, dla niektórych rodzajów broni jest za późno - powiedział Wołodymyr Zełenski. Podał przykład oblężonego Mariupola, gdzie - jak przypomniał - zginęły tysiące ludzi. - Widzę stuprocentowe poparcie od przywódców niektórych państw, a niektórzy liderzy europejscy zmienili postawę i możecie zaobserwować cenę tych zmian - dodał prezydent.

Pytany przez dziennikarzy Associated Press, czy Ukraina dostała już dość broni, by osiągnąć przełom w przebiegu wojny, odpowiedział. - Jeszcze nie.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Ukraiński przywódca odniósł się też do NATO. - Wojna inaczej by przebiegała, mielibyśmy ramię bliskich sąsiadów, moglibyśmy razem walczyć. Ale mam przekonanie, że w ogóle by tej wojny nie było - powiedział.

Zełenski o osiągnięciu pokoju

Prezydent dodał, że mimo okrucieństw, popełnianych na ukraińskiej ludności cywilnej przez żołnierzy rosyjskich, zależy mu na kontynuowaniu rozmów dyplomatycznych i osiągnięciu pokoju. - Nikt nie chce negocjować z ludźmi, którzy męczyli ten naród. To zrozumiałe. Jako człowiek, jako ojciec, świetnie to rozumiem. Ale nie chcemy stracić możliwości dyplomatycznego rozwiązania, jeśli taka będzie - podkreślił.

- Musimy walczyć, ale walczyć o życie. Nie można walczyć o proch, gdy już nie ma nic i nie ma ludzi. Dlatego jest tak ważne, by zatrzymać tę wojnę - powiedział. Przyznał przy tym, że "pokój prawdopodobnie nie nadejdzie szybko".

Wołodymyr Zełenski: nasza odwaga zjednoczyła cały świat demokratyczny
Wołodymyr Zełenski: nasza odwaga zjednoczyła cały świat demokratycznyTVN24

Prezydent dodał, że "sercem tej wojny" jest w tej chwili Mariupol w obwodzie donieckim. - Ono bije, walczymy i ono bije. Ale jeśli przestanie bić, będziemy na słabej pozycji - ocenił.

Walki o Mariupol mają duże znaczenie strategiczne. Położenie miasta nad Morzem Azowskim jest kluczowe dla budowy połączenia lądowego z Krymem, zaanektowanym przez Rosję osiem lat temu - odnotowała Associated Press.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/akb

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości