TVN24 | Świat

"Musimy mówić prawdę". Zełenski w parlamencie o tym, jak "zatrzymać wojnę" 

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Ukrinform
Kordon policji wokół parlamentu, gdzie wygłosił orędzie prezydent Ukrainy
Kordon policji wokół parlamentu, gdzie wygłosił orędzie prezydent Ukrainy Reuters
wideo 2/3
Reuters Kordon policji wokół parlamentu, gdzie wygłosił orędzie prezydent Ukrainy

Prezydent Wołodymyr Zełenski w dorocznym orędziu, wygłoszonym przed deputowanymi Rady Najwyższej, powiedział, że ​​bez bezpośrednich rozmów z Rosją władze w Kijowie nie będą w stanie zatrzymać wojny w Donbasie i odzyskać kontroli nad okupowanymi przez prorosyjskich separatystów terenami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Musimy mówić prawdę. Nie będziemy w stanie zatrzymać wojny bez bezpośrednich rozmów z Rosją i jak dotąd wszyscy to uznali. Wszyscy zewnętrzni partnerzy, a niektórzy wewnętrzni, nie - powiedział w parlamencie Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy mówił, że "nie boi się bezpośredniego dialogu z Rosją". Zapowiedział, że państwo ukraińskie będzie walczyć o swoje terytoria, wykorzystując "wszystkie możliwości". - Na razie nie jest na to za późno - oznajmił.

Zełenski: nie boję się bezpośredniego dialogu z Rosją

Zełenski przypomniał, że wojna w Donbasie na wschodniej Ukrainie trwa już osiem lat. Osiem lat minęło także od aneksji Krymu przez Rosję. - Nie boję się o tym wszystkim mówić i rozmawiać o tym bezpośrednio z Rosjanami. Nie boję się bezpośredniego dialogu. Wiemy, które kraje europejskie nas wspierają i dziękujemy im, i które z krajów europejskich jedynie udają, że popierają Ukrainę i naszą niepodległość - powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Ukrinform.

Prezydent podkreślił również, że "armia ukraińska jest najlepsza na świecie i będzie w stanie obronić kraj". - Wszyscy nas wspierają, ale nikt oprócz naszej armii nas nie obroni - dodał.

Zełenski mówił też o zaplanowanych większych wydatkach w sektorach bezpieczeństwa i obrony kraju.

W czasie konferencji prasowej zorganizowanej 26 listopada Zełenski zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina, by publicznie wyznał, że Rosja "nie przygotowuje inwazji na Ukrainę na pełną skalę".

Konflikt na UkrainiePAP

Stanowisko głowy państwa w polityce wewnętrznej i zagranicznej

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Rady Najwyższej na sesji plenarnej parlamentu z dorocznym orędziem na temat sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej na Ukrainie.

W ubiegłym roku prezydent wygłosił orędzie do Rady Najwyższej 20 października.

"Orędzie określa stanowisko głowy państwa w głównych obszarach polityki wewnętrznej i zagranicznej, a także informacje o ważnych decyzjach podejmowanych przez prezydenta zgodnie z konstytucyjnymi uprawnieniami" - przypomina Ukrinform.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, Ukrinform