TVN24 | Świat

Kijów może wymienić "lobbystę Kremla" na skazanych w Rosji "prawdziwych bohaterów i obywateli Ukrainy"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Radio Swoboda, tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że oksarżony o zdradę stanu Wiktor Medwedczuk mógłby zostać wymieniony na zatrzymanych przez Rosję Ukraińców. Pod warunkiem, że Moskwa potwierdzi rosyjskie obywatelstwo Medwedczuka.

- Medwedczuk jest obywatelem Ukrainy, więc w jego przypadku są stosowane przepisy ukraińskiego prawa. Z drugiej strony, jeśli Rosja potwierdzi, że Medwedczuk ma rosyjskie obywatelstwo, co jest całkiem możliwe, wtedy, po tym potwierdzeniu, chętnie rozważylibyśmy możliwość jego wymiany na prawdziwych bohaterów i obywateli Ukrainy, którzy obecnie nie są w swoim kraju - powiedział Zełenski w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji ICTV.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wiktor Medwedczuk, lider partii Opozycyjna Platforma – Za Życie, w przeszłości szef administracji byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, jest nazywany przez ukraińskich dziennikarzy i ekspertów lobbystą interesów Kremla i łączą go bliskie relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wiktor Medwedczuk Shutterstock

Wydłużony areszt domowy

12 października sąd w Kijowie wydłużył areszt domowy Medwedczuka do 7 grudnia. Polityk został oskarżony o zdradę stanu i finansowanie terroryzmu.

Ukraińscy śledczy wszczęli także inną sprawę karną, podejrzewając prorosyjskiego polityka o zmowę z ukraińskimi urzędnikami w celu zerwania kontraktu na dostawy węgla z RPA. Medwedczuk jest także podejrzany o udział w organizacji przemytu węgla z kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów obszarów obwodu donieckiego i ługańskiego w Donbasie.

Odpowiedź Medwedczuka

"Nie miałem i nie mam żadnego innego obywatelstwa poza ukraińskim. Jestem obywatelem Ukrainy i będę nim pomimo nielegalnych, kryminalnych nacisków wywieranych na mnie przez władze. Fabrykowanie spraw karnych uważam wyłącznie za nielegalne ściganie karne i represje polityczne" – podano w oświadczeniu Medwedczuka opublikowanym na stronie Opozycyjnej Platformy – Za Życie. "Ponadto uważam, że prezydent nie powinien zawracać sobie głowy rozważaniem kwestii wymiany. Ten pomysł jest nierozsądny i wcale mnie nie interesuje" - przekazał w komunikacie polityk.

Autor:tas\mtom

Źródło: Radio Swoboda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock