Zełenski mówił o systemach NASAMS dla Ukrainy. Telewizja CBS przeprasza za "błędną interpretację" jego słów

Aktualizacja:
Autor:
kz,js//now
Źródło:
PAP
Zełenski: Ukraina padła ofiarą zbrodni i żądamy za nią kary
Zełenski: Ukraina padła ofiarą zbrodni i żądamy za nią karyTVN24
wideo 2/21
TVN24Zełenski: Ukraina padła ofiarą zbrodni i żądamy za nią kary

Telewizja CBS wydała w poniedziałek sprostowanie do niedzielnego wywiadu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Zdementowała informacje o tym, że Ukraina otrzymała systemy obrony powietrznej NASAMS z USA. "Nasze tłumaczenie wywiadu z prezydentem Zełenskim sugeruje, że NASAMS zostały dostarczone. Nie zostały. Przepraszamy za błędną interpretację" - napisano.

W pierwotnym zapisie niedzielnego wywiadu wypowiedź Zełenskiego została przetłumaczona w następujący sposób: "Absolutnie potrzebujemy, by Stany Zjednoczone pokazały przywództwo i dały Ukrainie systemy obrony powietrznej. Chcę podziękować prezydentowi Bidenowi za pozytywną decyzję, którą już podjął i Kongresowi: otrzymaliśmy NASAMS".

W poniedziałek telewizja CBS wydała oświadczenie. "Nasze tłumaczenie wywiadu z prezydentem Zełenskim sugeruje, że NASAMS zostały dostarczone. Nie zostały. Przepraszamy za błędną interpretację. Według DoD (Pentagonu), data pierwszej dostawy NASAMS to wciąż za około dwa miesiące" - napisała telewizja na Twitterze.

W ubiegłym tygodniu rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder powiedział, że dostawa pierwszych dwóch z 6 systemów - zapowiedzianych pod koniec czerwca - nastąpi za około dwa miesiące. Kolejne cztery muszą zostać dopiero wyprodukowane i ich dostawa to kwestia co najmniej roku.

Czym jest system NASAMS

NASAMS (Narodowy Zaawansowany System Rakietowy Ziemia-Powietrze) to amerykańsko-norweski system średniego zasięgu zdolny do obrony miast między innymi przed pociskami manewrującymi. Obok USA dostarczenie podobnych systemów - IRIS-T SLM - obiecały Niemcy.

NASAMS to amerykańsko-norweski system średniego zasięgu zdolny do obrony miastKongsberg Defence & Aerospace

Jak stwierdził Zełenski, dostarczona broń nie wystarczy, by pokryć ukraińską infrastrukturę cywilną. Przekonywał też, że dostarczenie większej liczby systemów opłaci się Stanom Zjednoczonym, bo pozwoli na powrót części Ukraińców do kraju i zmniejszy zależność finansową od USA.

Wołodymyr Zełenski o pomocy USA

- Jeśli będzie bezpiecznie, oni przyjdą, osiedlą się, będą tu pracować i płacić podatki. Wtedy nie będziemy mieć deficytu 5 miliardów dolarów w naszym budżecie, więc to będzie pozytywne dla wszystkich. Bo dziś Stany Zjednoczone dają nam 1,5 miliarda dolarów każdego miesiąca, by wspierać nasz budżet - powiedział Zełenski.

Pytany o to, jakiej broni Ukraina potrzebuje najbardziej - obok obrony powietrznej - wymienił systemy HIMARS, artylerię i czołgi. - Myślę, że jeśli dostaniemy czołgi z USA, Niemcy i inne europejskie kraje też nam pomogą w deokupacji ukraińskich miast za pomocą czołgów - zaznaczył.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz,js//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kongsberg Defence & Aerospace

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości