Zełenski: analizujemy zamiary okupantów i przygotowujemy reakcję

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkę
Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkę
TVN24
TVN24Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkę

Prezydent Ukrainy przeprowadził w środę naradę z dowództwem wojsk. Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym nagraniu, że Kijów analizuje zamiary rosyjskich okupantów i przygotowuje reakcję, jeszcze silniejszą niż dotąd.

W opublikowanym wieczorem nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że przeprowadził naradę z dowództwem.

Rozmawiano między innymi o sytuacji w obwodzie donieckim, ługańskim, charkowskim, zaporoskim i chersońskim, a także na Krymie, na terytorium przyfrontowym i granicy państwowej - przekazał.

- Analizujemy zamiary okupantów i przygotowujemy reakcję, jeszcze silniejszą niż obecnie – podkreślił.

Trudna sytuacja w ukraińskiej energetyce

Kolejnym tematem była sytuacja w energetyce. Zełenski poinformował, że w środę wieczorem około 6 mln odbiorców w większości obwodów kraju i w Kijowie nie ma dostępu do prądu.

"Bardzo trudna sytuacja" panuje w stolicy, w obwodzie kijowskim, winnickim, lwowskim, odeskim, chmielnickim i czerkaskim - dodał.

Zełenski o decyzji niemieckiego Bundestagu

Deputowani Bundestagu zdecydowaną większością głosów oficjalnie uznali klęskę celowo wywołanego głodu w Ukrainie za zbrodnię ludobójstwa. Wniosek w tej sprawie złożyli wspólnie posłowie koalicji rządowej (socjaldemokratyczna SPD, Zieloni, liberalna FDP) i będący w opozycji chadecy z Unii CDU/CSU.

"Dążenie władz sowieckich do kontrolowania chłopów połączyło się z tłumieniem ukraińskiego stylu życia, języka i kultury. Z obecnej perspektywy kwalifikacja historyczno-polityczna (tamtych wydarzeń) jako ludobójstwa jest oczywista. Bundestag zgadza się z takim uzasadnieniem" – przekazali posłowie.

Zełenski odnosząc się do decyzji Bundestagu - wskazał, że jest to decyzja "na rzecz sprawiedliwości, prawdy". I - jak kontynuował - jest to "bardzo ważny sygnał dla wielu innych krajów świata, że rosyjskiemu rewanżyzmowi nie uda się przepisać historii na nowo".

Stwierdził, że historyczna stałaby się też decyzja Niemiec o przekazaniu Ukrainie systemów Patriot. Zaznaczył, że kanclerzowi Olafowi Scholzowi i całemu pokoleniu obecnych niemieckich polityków "będą (za to) dziękować wszystkie pokolenia Ukraińców".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości