Ukraińskie wojsko: Rosja wystrzeliła rakiety do przenoszenia broni jądrowej

Autor:
asty//now
Źródło:
Reuters
Rosyjski atak rakietowy na miasto Dniepr
Rosyjski atak rakietowy na miasto Dniepr
t.me/V_Zelenskiy_official
t.me/V_Zelenskiy_officialRosyjski atak rakietowy na miasto Dniepr

Ukraińskie wojsko poinformowało w czwartek, że znalazło na zachodzie kraju wystrzelone przez Rosję fragmenty rakiet zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. Ich celem było odwrócenie uwagi obrony przeciwlotniczej - twierdzi ukraińska armia.

Przedstawiciel jednostki badawczej ukraińskich sił zbrojnych Mykoła Daniluk powiedział, że fragmenty pocisków, które spadły 31 października w obwodzie lwowskim i chmielnickim na zachodzie kraju, zostały zidentyfikowane jako części pocisków manewrujących Kh-55.

Rakiety Kh-55 zostały zaprojektowane przez Związek Radziecki w latach 70. do użytku przeciwko strategicznym celom. Są przeznaczone przede wszystkim do przenoszenia głowic jądrowych i wystrzeliwania z samolotów bojowych.

Pociski były wyposażone w niewybuchowe głowice

Ukraiński urzędnik powiedział, że test fragmentów nie wykazał nieprawidłowego poziomu radioaktywności. - To pokazuje, że nie było kontaktu pocisku z elementami nuklearnymi - wyjaśnił.

Daniluk zwrócił uwagę, że pociski były wyposażone w niewybuchowe głowice. Mimo to, jak tłumaczył, pocisk stanowił pewne zagrożenie ze względu na swoją energię kinetyczną i paliwo.

- Wystrzelenie tych rakiet ma na celu odwrócenie uwagi ukraińskiego systemu obrony powietrznej i jego zmęczenie, gdy nowoczesne rosyjskie rakiety są wystrzeliwane w obiekty infrastruktury krytycznej - dodał. Daniluk podkreślił, że wszystkie odkryte pociski Kh-55 miały usunięte numery seryjne.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości