Ukraina chce wstąpić do NATO. Stoltenberg o warunku wstępnym

Autor:
akw/kg
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
Wniosek o dołączenie do NATO został podpisany przez Wołodymra Zełenskiego, szefa parlamentu Rusłana Stefanczuka i premiera Denysa Szmyhala
Wniosek o dołączenie do NATO został podpisany przez Wołodymra Zełenskiego, szefa parlamentu Rusłana Stefanczuka i premiera Denysa Szmyhalapresident.gov.ua
wideo 2/6
president.gov.uaWniosek o dołączenie do NATO został podpisany przez Wołodymra Zełenskiego, szefa parlamentu Rusłana Stefanczuka i premiera Denysa Szmyhala (nagranie z 30 września)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w Bukareszcie, że warunkiem wstępnym ubiegania się Ukrainy o przystąpienie do Sojuszu jest wygranie wojny z Rosją. - Uzgodniliśmy wśród członków NATO podtrzymanie pomocy udzielanej Kijowowi - dodał. Obecny w stolicy Rumunii sekretarz stanu USA Antony Blinken ocenił, że "nowym zamierzeniem" Kremla jest uderzenie w cele, które odpowiadają za dostawę prądu i wody.

O tym, że Ukraina złoży wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym poinformował 30 września prezydent Wołodymyr Zełenski. Stało się to po ogłoszeniu przez Kreml nielegalnej aneksji czterech okupowanych regionów Ukrainy. Pod koniec marca ukraiński prezydent oceniał, że gdyby Ukraina była członkiem NATO, "wojna by się nie zaczęła".

Wołodymr Zełenski z szefem Rady Najwyższej Rusłanem Stefanczukiem i premierem Denysem Szmyhalem. Pokazali wniosek o dołączenie do NATOpresident.gov.ua

- Decyzja dotycząca członkostwa musi być podjęta jednogłośnie przez wszystkie 30 państw Sojuszu - odpowiedział wtedy sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Ukraina chce do NATO. Stoltenberg o warunku wstępnym

W środę Stoltenberg wypowiedział się w tej sprawie w Bukareszcie, gdzie trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO. - Warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie - oświadczył.

- Najważniejszym i najpilniejszym wysiłkiem jest obecnie to, żeby zapewnić przetrwanie Ukrainy jako państwa suwerennego i niepodległego. By to osiągnąć, musimy zmobilizować jak najwięcej środków militarnych i finansowych. To właśnie robimy i na tym się skupiamy - zapewnił. - Uzgodniliśmy wśród członków NATO podtrzymanie pomocy udzielanej Kijowowi - dodał.

Wołodymyr Zełenski zapowiedział złożenie wniosku o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym
Wołodymr Zełenski zapowiedział złożenie wniosku o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonympresident.gov.ua

Blinken o "nowych zamierzeniach" Putina

W stolicy Rumunii przebywa też między innymi sekretarz stanu USA Antony Blinken, który ocenił w trakcie spotkania ministrów, że "ogień i gniew prezydenta Rosji Władimira Putina są obecnie skierowane przeciwko ukraińskiej ludności cywilnej, ale ta strategia nie przyniesie mu efektu".

- Rosyjskie wojska zbombardowały ponad jedną trzecią wszystkich obiektów na Ukrainie, które odpowiadają za dostawy elektryczności i wody. To są nowe zamierzenia Putina, Moskwa z całą mocą uderza w te cele. Jednocześnie Kreml nie jest zainteresowany rzeczywistymi rozwiązaniami dyplomatycznymi - dodał Blinken, cytowany przez Reutersa.

Autor:akw/kg

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości