TVN24 | Świat

Ukraina nałożyła "najostrzejsze sankcje, na które pozwala prawo" na Wiktora Janukowycza

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP, Reuters
Ukraina nakłada sankcje na byłego prezydenta Wiktora Janukowycza
Reuters ArchiveUkraina nakłada sankcje na byłego prezydenta Wiktora Janukowycza

Na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i przedstawicieli władz z okresu jego rządów nałożono sankcje - poinformował w piątek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow. Objęto nimi łącznie 27 osób.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow informując o nałożeniu sankcji na byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, zaznaczył, że restrykcje nałożono również na byłych pracowników organów ścigania, którzy złamali przysięgę oraz byłych przedstawicieli władz, z których większość jest obecnie obywatelami Rosji. Na liście znaleźli się też między innymi ówcześni premier Mykoła Azarow, minister obrony Pawło Łebediew, minister oświaty Dmytro Tabacznyk, prokurator generalny Wiktor Pszonka.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Najostrzejsze sankcje

Restrykcje nałożono też na szefa władz na zaanektowanym przez Rosję Krymie Siergieja Aksionowa, byłą prokurator Krymu Natalię Pokłonską oraz oligarchę Serhija Kurczenkę. Oddzielnie zdecydowano też o objęciu sankcjami 19 firm działających w sferze surowcowej. Jak pisze portal Dzerkało Tyżnia, podmioty prawne, które znalazły się na liście, należą do oligarchy Pawła Fuksa.

Decyzję o nałożeniu sankcji podjęto podczas piątkowego posiedzenia RBNiO. Zaznaczono, że "zastosowano najostrzejsze sankcje, na które pozwala ukraińskie prawo". Jak podała agencja Reutera, chodzi o zamrożenie aktywów i majątku, zakaz wyprowadzania kapitału z Ukrainy i odebranie wszystkich państwowych odznaczeń. To kolejny pakiet ograniczeń nałożony przez ukraińskie władze w ostatnich tygodniach.

Miesiąc temu RBNiO uchwaliła sankcje wobec 19 firm i ośmiu osób fizycznych, w tym jednego z liderów prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma-Za Życie Wiktora Medwedczuka. Na początku lutego natomiast nałożono sankcje na jego współpracownika Tarasa Kozaka i firmy zarządzające trzema telewizyjnymi kanałami: TV 112 Ukraina, ZIK i NewsOne.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP, Reuters