Ukraiński plan "B". "Odgrodzić się murem" od separatystów

TVN24

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 roku. Władze w Kijowie chcą osiągnąć pokój drogą dyplomatyczną Flickr (CC BY 2.0)/ UNICEF UKRAINE
wideo 2/36

Władze Ukrainy w przypadku fiaska rozmów z Rosją na temat rozejmu w Donbasie i wymiany jeńców zamierzają uruchomić plan "B". Ma on polegać na postawieniu muru, który odgrodziłby okupowane przez prorosyjskich separatystów terytoria na wschodzie Ukrainy od reszty kraju - poinformował doradca ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.

O uruchomieniu planu "B" mówił w czwartek na międzynarodowym forum w Londynie Andrij Jermak, doradca do spraw polityki zagranicznej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

- Ukraina zrobi wszystko, co w naszej mocy, by doprowadzić do zakończenia wojny i osiągnięcia pokoju kanałami dyplomatycznymi. Oczywiście mamy również plan B - powiedział Jermak. - Jeśli nie zobaczymy gotowości Rosji do przystąpienia do procesu pokojowego, zbudujemy mur, nie w przenośni, i życie będzie toczyć się dalej - zapewnił doradca. Przyznał jednocześnie, że w tej sytuacji Ukraińcy będą żyć "w scenariuszu zamrożonego konfliktu".

- Mamy przyjaciół, będziemy korzystać z ich doświadczenia. Mam na myśli przede wszystkim Izrael (gdzie powstał mur bezpieczeństwa oddzielający kraj od Zachodniego Brzegu Jordanu - red.) - mówił doradca Zełenskiego, cytowany w czwartek przez internetową gazetę "Ukraińska Prawda".

"Ekipa ukraińskiego prezydenta liczy na sukces"

Jermak zaakcentował przy tym, że "ekipa ukraińskiego prezydenta liczy na sukces w negocjacjach w czasie szczytu czwórki normandzkiej, który ma odbyć się 9 grudnia w Paryżu". Władze w Kijowie oczekują, że w czasie szczytu czwórki normandzkiej zapadną konkretne ustalenia, miedzy innymi w sprawie wymiany jeńców z Rosją.

Czwórkę normandzką tworzą przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji, którzy od 2014 roku prowadzą rozmowy o uregulowaniu konfliktu zbrojnego z prorosyjskimi separatystami w ukraińskim Donbasie. Po raz ostatni spotkali się jesienią 2016 roku.

Dla Zełenskiego, który jest prezydentem Ukrainy od maja tego roku, szczyt w Paryżu będzie okazją do pierwszego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Konflikt na wschodzie Ukrainy
PAP

Autor: tas//now//kwoj / Źródło: PAP, Ukraińska Prawda

Tagi:
Raporty: