TVN24 | Świat

Wiktor Briuchanow nie żyje. Pierwszy dyrektor elektrowni w Czarnobylu miał 85 lat

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP, hromadske.ua, tvn24.pl
Elektrownia atomowa w Czarnobylu. Nagranie archiwalne
Reuters Elektrownia atomowa w Czarnobylu. Nagranie archiwalne

Wiktor Briuchanow, pierwszy dyrektor elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, nie żyje. Briuchanow kierował elektrownią przez 16 lat - do wybuchu czwartego reaktora w 1986 roku. Po katastrofie został zwolniony.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Biuchanow zmarł 13 października, miał 85 lat. O jego śmierci poinformował zespół elektrowni w Czarnobylu, który złożył wyrazy współczucia bliskim byłego dyrektora.

Wiktor Briuchanow. Zdjęcie archiwalne facebook.com/ChornobylNPP

Wyrok i przedterminowe zwolnienie

Briuchanow stał na czele elektrowni w Czarnobylu od 1970 roku, kiedy była jeszcze w budowie. Po wybuchu czwartego reaktora został usunięty ze stanowiska. W 1988 roku Briuchanowa skazano na 10 lat pozbawienia wolności za złamanie zasad bezpieczeństwa. Kilka lat później został przedterminowo zwolniony. Kontynuował pracę w elektrowni na stanowisku kierownika oddziału technicznego.

Zniszczenia po wybuchu czwartego reaktora USFCRFC

26 kwietnia 2021 roku, w 35. rocznicę katastrofy w Czarnobylu, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła tajne dokumenty dotyczące tej tragedii. Wśród nich był raport Briuchanowa, sporządzony w dniu katastrofy i zaadresowany do radzieckiego kierownictwa. Pisał w nim, że "sytuacja w pobliskim mieście Prypeć jest normalna, a poziom promieniowania kontrolowany".

Likwidatorzy skutków eksplozji USFCRFC

Największa katastrofa w historii energetyki jądrowej

Przed 35 laty w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej. Wybuch czwartego reaktora, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

Widok na zniszczony reaktor USFCRFC

Bezpośrednio w wyniku katastrofy czarnobylskiej i w trakcie akcji ratowniczej zginęło 31 osób. Według niektórych badań wskutek awarii około 600 tysięcy ludzi na całym świecie narażonych zostało na podwyższoną dawkę promieniowania.

Po wybuchu z okolic Czarnobyla - w promieniu 30 km od siłowni - wysiedlono 120 tysięcy osób. W miejscu tym utworzono strefę wykluczenia, która obejmuje ok. 2577 kilometrów kwadratowych. Zajmuje ona północne rejony obwodu kijowskiego i żytomierskiego do granicy Ukrainy z Białorusią. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi, żyją tam jednak "samosioły", czyli osoby, które powróciły do domów po wysiedleniu.

Elektrownia przestała wytwarzać energię w 2000 roku.

Czarnobyl pod metalową kopułąPAP

Autor:tas

Źródło: PAP, hromadske.ua, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/ChornobylNPP