TVN24 | Świat

Nuncjusz apostolski na Ukrainie: trwają przygotowania do wizyty szefa dyplomacji Watykanu

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Ulice Kijowa. Wideo archiwalne
Ulice Kijowa. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/19
Reuters ArchiveUlice Kijowa. Wideo archiwalne

Nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaldas Kulbokas poinformował w czwartek o przygotowaniach do wizyty szefa dyplomacji Watykanu arcybiskupa Paula Richarda Gallaghera. Wcześniej kraj ten odwiedziło kilka razy dwóch kardynałów, wysłanników papieża Franciszka: Michael Czerny i Konrad Krajewski.

W Kijowie trwają przygotowania do wizyty arcybiskupa Paula Richarda Gallaghera, sekretarza ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej - ogłosił nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas.

Według jego zapowiedzi szef watykańskiej dyplomacji "ma przybyć na Ukrainę w najbliższych dniach". Będzie to pierwsza wizyta wysokiej rangi przedstawiciela Watykanu na Ukrainie od początku rosyjskiej agresji.

WatykanShutterstock

Wcześniej kraj ten odwiedziło kilka razy dwóch kardynałów, wysłanników papieża Franciszka - kard. Michael Czerny z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski.

Papież nie pojedzie na Ukrainę

Abp Kulbokas, cytowany przez Ansę, wyznał w czwartek, przywołując swe wizyty w miejscach masakr ludności, takich jak Bucza: "Bardzo chciałbym zobaczyć pielgrzymkę papieża Franciszka do tych miejsc cierpienia".

Watykan a wojna w Ukrainie. "Gdy osiągnięto już dno, nagle usłyszeliśmy pukanie od spodu"

Papież powiedział niedawno w rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera", że na razie nie pojedzie na Ukrainę. Papież wyraził z kolei gotowość, by spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a także ocenił, iż jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO".

"To złość, nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona" - dodał papież.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości