Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ukraina broni się przed rosyjską inwazją już 74. dzień. W nocy mieszkańcy większości obwodów usłyszeli kolejne alarmy przeciwlotnicze. W sobotę wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził zakończenie "pierwszej fazy" ewakuacji z zakładów Azowstal. Tego dnia jego doradca sygnalizował, że rosyjskie władze "pilnie wycofują siły z Syrii", by "podrzucić trochę ognia" w Ukrainie. Oto ostatnie najważniejsze wydarzenia.

> W nocy w dużej części Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Syreny zawyły w Kijowie, a także w obwodach: donieckim, chmielnickim, czerkaskim, czernihowskim, kijowskim, żytomierskim, iwano-frankowskim, kirowogradzkim, winnickim, wołyńskim, czerniowieckim, zakarpackim, rówieńskim, lwowskim, tarnopolskim i odeskim.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że z zakładów Azowstal w Mariupolu w ramach "pierwszej fazy" ewakuacji wydostano co najmniej 300 cywilów. Dodał, że szykowana jest "druga faza" ewakuacji dla rannych i medyków.

> Po ewakuacji cywilów z Azowstalu znajdujący się tam ukraińscy żołnierze wystosowali pilne wezwanie o pomoc. Dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynśkyj napisał, że może mieć tylko nadzieję na cud. "Wygląda na to, że trafiłem do jakiegoś piekielnego reality show, gdzie my walczymy o nasze życie, a cały świat ogląda tę ciekawą sztukę!" - stwierdził.

> Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oznajmił, że władze Rosji przerzucają wojska rosyjskie z Syrii, by "podrzucić trochę do ognia" w Ukrainie. "Rosja pilnie wycofuje siły z Syrii, przekazując bazy wojskowe Państwu Islamskiemu" - napisał. Doradca wyraził też przekonanie, że Rosja może przeprowadzić prowokacje 8 lub 9 maja, aby wywrzeć presję na Ukraińców.

> Dwoje dzieci zginęło, a kobieta i dwoje innych dzieci zostało ciężko rannych w ostrzale miasta Prywilla w obwodzie ługańskim. Informację przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

> Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że pod gruzami każdego zniszczonego przez wojsko rosyjskie budynku w mieście znajduje się po 80-100 ciał.

> Rosyjskie siły uderzyły też w Odessę nad Morzem Czarnym. Wskutek uderzenia czterech rakiet uszkodzone zostało cywilne przedsiębiorstwo produkcji mebli w dzielnicy mieszkalnej. Dwie rakiety trafiły zaś w pas startowy na lotnisku, który uszkodzony był już wcześniej, oraz w pomieszczenie kontroli lotów.

> Brytyjski wywiad podał, że na Ukrainie zniszczony został przynajmniej jeden T-90M, rosyjski czołg w najnowocześniejszej wersji. Oceniono, że inwazja "odbija się mocno na niektórych najzdolniejszych rosyjskich jednostkach i najbardziej zaawansowanych zdolnościach". "Odbudowa sił zbrojnych Rosji po tym konflikcie zajmie dużo czasu i będzie bardzo kosztowna" - stwierdzili Brytyjczycy.

> Ukraińskie władze przekazały, że u wybrzeży Wyspy Węży na Morzu Czarnym zatopiony został rosyjski kuter desantowy klasy Sierna. Informację taką przekazał między innymi rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk, publikując nagranie z momentu ataku ukraińskiego drona.

> Ukraińskie siły powietrzne podały, że ostatniej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła co najmniej 14 rosyjskich dronów zwiadowczych typu Orłan-10.

Rosyjski dron Orłan-10Konstantin Baidin / Shutterstock.com
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości