Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Ukraińska armia podczas walk w Chersoniu
Ukraińska armia podczas walk w Chersoniu
Reuters Archive
Reuters ArchiveUkraińska armia podczas walk w Chersoniu

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 289. dzień. Po raz pierwszy w czasie inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę strategiczna operacja rosyjskich sił zbrojnych została częściowo zakłócona przez atak dronów - napisał znany ukraiński analityk do spraw wojskowości Jurij Butusow. Nawiązał do ukraińskiego uderzenia na rosyjskie lotniska wojskowe pod Riazaniem i Engelsem, położonych kilkaset kilometrów od granicy z Ukrainą. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> W rosyjskiej bazie wojskowej w okupowanym Berdiańsku doszło do trzech potężnych wybuchów - poinformowała lojalna wobec Kijowa szefowa tamtejszej administracji Wiktoria Halicina. Dodała, że po tych eksplozjach doszło do kolejnych 15, o mniejszej sile. Na miejscu zdarzenia wybuchł pożar.

> Podczas okupacji Chersonia wywieziono z tego miasta do Rosji wszystkich pensjonariuszy domów dziecka; nadal nie wiemy niczego o dalszym losie tych osób - poinformowała przewodnicząca chersońskiej miejskiej administracji Hałyna Łuhowa, cytowana przez niezależną rosyjską telewizję Nastojaszczeje Wriemia.

> Ukraińska policja bada okoliczności śmierci małżeństwa, które zginęło w wyniku wybuchu miny w obwodzie żytomierskim. 38-letni ojciec i 32-letnia matka osierocili ośmioro niepełnoletnich dzieci.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych odniósł się do nagminnego używania przez rosyjskiego okupanta różnego typu min, które będą stanowić zagrożenie przez kolejne lata.

> Po raz pierwszy w czasie inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę strategiczna operacja rosyjskich sił zbrojnych została częściowo zakłócona przez atak dronów - napisał znany ukraiński analityk do spraw wojskowości Jurij Butusow. Nawiązał do ukraińskiego uderzenia na rosyjskie lotniska wojskowe pod Riazaniem i Engelsem, położonych kilkaset kilometrów od granicy z Ukrainą.

> Specjalny trybunał, który osądzi władze Rosji za agresję na Ukrainę, powinien mieć siedzibę w Jałcie, na wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Krymie - napisał w mediach społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

> Ameryka przygotowuje się do wysłania Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 275 milionów dolarów. Jak podała agencja Reutera, powołując się na swoje źródła, Pentagon przekaże Ukrainie między innymi rakiety do wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wyprodukowane przez Lockheed Martin, amunicję 155 mm, pojazdy wojskowe Humvee i generatory.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości