Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Ukraińscy żołnierze szkolą się w Świętoszowie
Ukraińscy żołnierze szkolą się w ŚwiętoszowieMarta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
wideo 2/2
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24Ukraińscy żołnierze szkolą się w Świętoszowie

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 587 dni. Pierwsze ekspresowo wyremontowane w gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumarze-Łabędy czołgi Leopard zostały odebrane przez stronę ukraińską - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa. Zaznaczono, że nad kolejnymi wozami prace trwają. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

> Planujemy budowę pierwszej podziemnej szkoły na Ukrainie, która będzie spełniać najnowocześniejsze wymogi dotyczące budowli ochronnych. Taki schron pozwoli tysiącom charkowskich dzieci na bezpieczną naukę nawet podczas ostrzałów rakietowych - poinformował w mediach społecznościowych Ihor Terechow, mer położonego na północnym wschodzie Ukrainy Charkowa.

> Rosyjska firma najemnicza Grupa Wagnera może ponownie stanowić zagrożenie dla Ukrainy - prognozuje w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Powołuje się na doniesienia rosyjskich kanałów na Telegramie, które podały, że 25-letni syn Jewgienija Prigożyna objął dowództwo nad formacją i negocjuje z Gwardią Narodową powrót Grupy Wagnera do działań bojowych na ukraińskim froncie.

> Pierwsze ekspresowo wyremontowane w gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumarze-Łabędy czołgi Leopard zostały odebrane przez stronę ukraińską - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa. Zaznaczono, że nad kolejnymi wozami prace trwają.

Czołgi Leopard 1. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

> Niestety, nie wszyscy i nie zawsze, w tym wielkie postacie medialne, potrafią uświadomić sobie, czym są codzienne bombardowania i płacz dzieci tracących rodziców - oświadczył w poniedziałek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jego wpis na platformie X (dawniej Twitter) pojawił się niedługo po tym, jak Elon Musk zamieścił w serwisie ironiczne zdjęcie i komentarz: "Kiedy mija już pięć minut, a jeszcze nie poprosiłeś o miliardy dolarów wsparcia".

> Mer położonego na północnym wschodzie obwodowego miasta Sumy oraz dyrektor departamentu infrastruktury miejskiej zostali złapani na gorącym uczynku przyjmowania łapówki - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

> Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, że wśród państw unijnych "wyczuwa się" konsensus w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. W Kijowie odbyło się spotkanie szefów dyplomacji krajów Unii.

> Spotkanie szefów unijnych dyplomacji w Kijowie to ważny sygnał wsparcia dla jedności Ukrainy ze strony UE – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jednym z jej tematów były korytarze transportowe dla ukraińskiej żywności.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock