Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Ukraina. Zniszczenia we wsi Jampil (grudzień 2022)
Ukraina. Zniszczenia we wsi Jampil (grudzień 2022)Reuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveUkraina. Zniszczenia we wsi Jampil (grudzień 2022)

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 570 dni. Ukraińskie siły odniosły częściowy sukces pod Kliszczijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

> Codziennie do ukraińskiej niewoli trafia kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy - poinformował w piątek Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

> Stan przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa jest ciężki - potwierdził w rozmowie z ukraińskimi dziennikarzami przedstawiciel wywiadu wojskowego Andrij Jusow. Media w Kijowie relacjonują, powołując się na źródła w czeczeńskiej diasporze, że Kadyrow od kilku dni jest w śpiączce.

> Ukraińskie siły odniosły częściowy sukces pod Kliszczijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej białoruski ochotniczy Pułk Kalinowskiego poinformował w mediach społecznościowych o wyzwoleniu tej miejscowości na przedmieściach Bachmutu, jednak później usunął tę wiadomość.

> Ukraińskie siły powietrzne skutecznie niszczą wrogie cele zarówno za pomocą brytyjskich rakiet manewrujących Storm Shadow, jak i francuskich pocisków Scalp - przekazał dowódca tej formacji Mykoła Ołeszczuk.

Ukraina wojsko Min. Obrony Ukrainy/Facebook

> Dron morski Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaatakował i unieruchomił rosyjski okręt rakietowy Samum w pobliżu Sewastopola - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.

> Rosyjskie wojska zbombardowały omyłkowo osiedle mieszkaniowe w okupowanej Nowej Kachowce - przekazała rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk. Poinformowała, że w piątek rano okupacyjne wojsko próbowało zrzucić kierowaną bombę lotniczą na cele w kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu chersońskiego.

> Wiem, że trwają negocjacje między ukraińską Narodową Agencją ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) a stroną węgierską w sprawie usunięcia węgierskiego banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny – powiedział w wywiadzie dla węgierskiego portalu 444.hu rzecznik prasowy MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

> Sąd w Twerze niedaleko Moskwy skazał za zdradę stanu Siergieja Kabanowa na 12,5 roku pozbawienia wolności - poinformowały rosyjskie agencje informacyjne. Według służb mężczyzna miał przemycać do Stanów Zjednoczonych części rosyjskiego uzbrojenia, wykorzystywane między innymi w systemach rakietowej obrony powietrznej.

> W Holandii aresztowano dwóch obywateli tego kraju pod zarzutem obchodzenia sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę; mężczyźni mieli sprzedawać części do samolotów - poinformowała służba dochodzeniowa organów podatkowych (FIOD). Wśród zatrzymanych jest pracownik resortu obrony.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook