Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum
wideo 2/2
Reuters Archiwum Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 506 dni. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że ciała rosyjskich żołnierzy po ataku na hotel w okupowanym Berdiańsku były wywożone "przez całą noc ciężarówkami". Ukraińcy ostrzelali we wtorek hotel, w którym przebywało rosyjskie dowództwo. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

> Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował przechwyconą - według służb - rozmowę telefoniczną rosyjskiego żołnierza z mieszkającą w Rosji znajomą. Na nagraniu mężczyzna mówi, że na ukraiński front trafiają więźniowie z Buriacji i że ciała zabitych rosyjskich żołnierze nie są wywożone do Rosji.

> Nie widzimy, by siły Grupy Wagnera uczestniczyły w walkach na Ukrainie - powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder. Resort poinformował też, że przekazana amerykańska amunicja kasetowa jest już na Ukrainie.

> Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że ciała rosyjskich żołnierzy po ataku na hotel w okupowanym Berdiańsku były wywożone "przez całą noc ciężarówkami". Ukraińcy ostrzelali we wtorek hotel, w którym przebywało rosyjskie dowództwo.

> Iwan Fedorow, były mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, przebywający obecnie na terenach kontrolowanych przez rząd w Kijowie - poinformował na kanale Telegram, że podczas niedawnego ataku na również okupowane miasto Tokmak została trafiona rosyjska baza. Miał zginąć w niej komendant oraz do 200 rosyjskich żołnierzy.

> Dowódca 58. Armii Południowego Okręgu Wojskowego generał Iwan Popow twierdzi, że został odwołany ze stanowiska po ujawnieniu problemów rosyjskiej armii walczącej w Ukrainie. Według kanałów na Telegramie Popow został wyrzucony ze służby po złożeniu raportu szefowi sztabu generalnego Walerijowi Gierasimowowi.

> Rosja więzi tysiące cywilów ukraińskich na swym terytorium i na terenach okupowanych i chce tę liczbę jeszcze zwiększyć: planuje bowiem budowę 25 nowych kolonii karnych na okupowanych ziemiach Ukrainy - informuje agencja Associated Press.

> Ukraińska armia otrzymała już amunicję kasetową przekazaną przez USA, ale jeszcze nie użyliśmy tej broni na polu bitwy - powiedział w rozmowie z amerykańską stacją CNN generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania wojsk Tauryda. - Amunicja kasetowa może radykalnie zmienić sytuację (na froncie) - stwierdził.

> W okupowanym przez Rosjan rejonie (powiecie) heniczeskim obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, rozpoczęły się wywózki lokalnych mieszkańców, którzy nie zgodzili się na przyjęcie rosyjskich paszportów; deportowane są nawet rodziny z dziećmi i osoby starsze - zaalarmował w czwartek sztab generalny ukraińskiej armii.

> Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wziął udział w szczycie USA-kraje nordyckie w Helsinkach. Był to ostatni etap europejskiej podróży amerykańskiego przywódcy. Na wspólnej konferencji z fińskim prezydentem Biden mówił między innymi o zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz NATO-wskich aspiracji Kijowa. - To nie jest kwestia tego, czy powinni czy nie powinni wstępować do NATO, tylko kiedy mogą dołączyć do NATO. A dołączą - zapewnił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją, a przede wszystkim za dostawy armatohaubic Krab, które nazwano "koszmarem" dla rosyjskich okupantów oraz "bronią zwycięstwa".

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP