Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 470 dni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że międzynarodowe organizacje pomocowe, takie jak Czerwony Krzyż powinny niezwłocznie włączyć się do akcji usuwania skutków zniszczenia zapory i hydroelektrowni w Nowej Kachowce, a zwłaszcza ewakuacji ludności z zalanych terenów. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Artyleria rosyjska ostrzelała Ukrainsk, miasto w obwodzie donieckim, zabijając trzy osoby, Kolejne trzy zostały ranne. Wśród ofiar są dzieci - poinformował na Telegramie Andrij Jermak, szef Urzędu Prezydenta Ukrainy. Według agencji Ukrinform siły rosyjskie ostrzeliwały rakietami również obwód charkowski.

> W ocenie rozmówców amerykańskiego dziennika "New York Times" atak rakietowy z zewnątrz lub strukturalna zapaść są możliwymi wyjaśnieniami katastrofy zapory na Dnieprze w okupowanej Nowej Kachowce. Jednak - jak wskazują - najbardziej prawdopodobną przyczyną zawalenia się tamy jest eksplozja wewnątrz konstrukcji.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że międzynarodowe organizacje pomocowe, takie jak Czerwony Krzyż powinny niezwłocznie włączyć się do akcji usuwania skutków zniszczenia zapory i hydroelektrowni w Nowej Kachowce, a zwłaszcza ewakuacji ludności z zalanych terenów. Podkreślił, że dotyczy to zwłaszcza terenów zajętych przez siły rosyjskie, do których ukraińskie wojsko i służby ratunkowe nie mają obecnie dostępu.

> Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan proponuje utworzenie międzynarodowej komisji w celu zbadania przyczyn i konsekwencji zniszczenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce - poinformowało biuro tureckiego przywódcy. W tej sprawie Erdogan rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

> Działalność międzynarodowego lotniska we Lwowie, zawieszona po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, może zostać wznowiona do celów humanitarnych we współpracy z Unią Europejską - oznajmił szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki, cytowany przez agencję Ukrinform.

> W powodzi po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce wielu rosyjskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych - powiedział w rozmowie z CNN ukraiński oficer Andrij Pidlisny. Jego zdaniem, okupacyjne dowództwo nie uprzedziło wojskowych, by zachować akcję w tajemnicy.

> Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg złoży w poniedziałek wizytę w Białym Domu, by omówić zaplanowany na lipiec szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie - poinformowała Karine Jean-Pierre, rzeczniczka prezydenta USA Joe Bidena. Dodała, że przywódcy będą rozmawiać też na temat pomocy dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości