Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP

Wtorek jest 412. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wojska rosyjskie prowadzą w Donbasie natarcie jednocześnie na czterech kierunkach: Bachmutu, Marjinki, Awdijiwki i Łymanu, wszędzie trwają zacięte walki - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Zapewniła, że wróg nie osiąga celu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Wojska rosyjskie prowadzą w Donbasie natarcie jednocześnie na czterech kierunkach: Bachmutu, Marjinki, Awdijiwki i Łymanu, wszędzie trwają zacięte walki - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Zapewniła, że wróg nie osiąga celu.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

> Bunkier, do którego mieliśmy się udać, znajdował się w Hostomlu. Gdybyśmy działali ściśle według protokołów bezpieczeństwa, połowa naszego ministerstwa mogłaby trafić do rosyjskiej niewoli - przekazał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie, w którym opowiedział o pierwszych dniach rosyjskiej agresji.

> Para dwudziestolatków płynących łódką pod Berysławiem w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy została zaatakowana przed rosyjski dron, który zrzucił granat na ich łódź; oboje są ciężko ranni - poinformował szef administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

> Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że do armii ukraińskiej mogliby przyłączyć się cudzoziemscy lotnicy latający na myśliwcach F-16, które Ukraina chciałaby w przyszłości pozyskać od swych sojuszników.

> Co najmniej 5000 specjalistów potrzebnych jest Ukrainie do rozminowania kraju. Całkowite oczyszczenie terytorium z niebezpiecznych ładunków może zająć nawet 30 lat - ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

> Rosyjskie wojsko zaczęło opracowywać "ochronę północno-zachodnich granic" po przystąpieniu Finlandii do NATO - powiedział w rozmowie z gazetą resortu obrony "Krasnaja Zwiezda" generał Andriej Diomin, dowódca sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Nie ujawnił przy tym żadnych szczegółów.

> Dania zacznie przed latem br. przekazywać Ukrainie czołgi Leopard-1 i w ciągu najbliższych sześciu miesięcy na Ukrainę może trafić prawie 100 tych pojazdów - powiedział w Odessie p.o. ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen.

> Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział na forum Rady Bezpieczeństwa, że obrazy z Buczy czy Irpienia przypominają o zbrodni katyńskiej. Na wystąpienie polskiego dyplomaty odpowiedział rosyjski ambasador Wasilij Nebenzia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości