Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 218. dzień. Jeśli Putin użyje na Ukrainie broni jądrowej, będzie to oznaczało koniec Rosji. Nikt na świecie, w tym także Chiny, nie chciałby wtedy mieć nic wspólnego z Kremlem – ocenił w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Niemcy przekażą Ukrainie cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T, które nie są na wyposażeniu Bundeswehry - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikat rządu niemieckiego. Wcześniej Berlin deklarował przekazanie Kijowowi jednego takiego systemu.

> Wygląda na to, że ogłoszona przez prezydenta Rosji Władimira Putina mobilizacja stała się czynnikiem destabilizującym zarówno samo państwo, jak i jego propagandę - pisze w analizie znany ukraiński publicysta Witalij Portnikow. Jak stwierdza, rosyjskie oficjalne media nie są w stanie ukryć przed Rosjanami ucieczek dziesiątek tysięcy ludzi do sąsiednich krajów.

> Rząd Finlandii poinformował w środę, że postanowił znacznie ograniczyć prawo uciekających przed mobilizacją Rosjan do wjazdu na teren Finlandii - podała ukraińska prasa.

> Jeśli Putin użyje na Ukrainie broni jądrowej, będzie to oznaczało koniec Rosji. Nikt na świecie, w tym także Chiny, nie chciałby wtedy mieć nic wspólnego z Kremlem – ocenił w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

> Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła ósmy pakiet sankcji przeciwko Rosji, ograniczający jeszcze bardziej handel z tym krajem i wprowadzający ograniczenia przeciwko konkretnym osobom. - Jesteśmy zdeterminowani, by Kreml zapłacił za dalszą eskalację - oświadczyła szefowa KE. Oznajmiła, że w nowym pakiecie zostanie wprowadzona podstawa prawna umożliwiająca nałożenie limitów cenowych na surowce.

> Polskie MSZ w oświadczeniu "jednoznacznie i zdecydowanie" potępiło organizację przez Rosję nielegalnych "referendów", mających na celu - jak zwrócił uwagę resort - "aneksję części ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, tymczasowo okupowanych przez Rosję".

> Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu, poinformowała o ogłoszeniu kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość to 1,1 miliarda dolarów. Pakiet zawiera między innymi 18 nowych wyrzutni HIMARS i setki pojazdów opancerzonych. Ma wspomóc Ukrainę w walce z rosyjską inwazją.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości