Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
FC
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 214. dzień. Na okupowanych przez Rosję terytoriach przeprowadzane są pseudoreferenda. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapowiada, że na przyłączonych terenach stosować będą wszystkie rosyjskie prawa i doktryny, w tym nuklearna.

> Na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy trwają referenda dotyczące przyłączenia do Federacji Rosyjskiej. Niezależne media i urzędnicy donoszą o nadużyciach ze strony okupantów - zmuszaniu do głosowania, groźbach - a także o niezachowaniu zasad głosowania.

> Rosja może ogłosić aneksję okupowanych obszarów obwodu donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego Ukrainy w piątek 30 września - podał portal Ukrainska Prawda za rosyjskimi mediami.

> Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapowiedział w sobotę w Nowym Jorku, że wszystkie rosyjskie prawa i doktryny, w tym doktryna nuklearna, będą miały zastosowanie do terytoriów Ukrainy, "przyłączonych" do Rosji w drodze "referendów" - podał portal Ukraińska Prawda.

> Unia Europejska powinna poważnie potraktować groźby prezydenta Rosji Władimira Putina, dotyczące możliwości użycia broni jądrowej w wojnie na Ukrainie - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w wywiadzie dla BBC.

> Na wtorek zaplanowano pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zwołano je z inicjatywy Ukrainy. Tematem mają być pseudoreferenda, organizowane przez Rosję na okupowanych terenach ukraińskich.

> Co najmniej 628 osób zatrzymała dotąd policja w 27 miastach Rosji podczas protestów przeciwko wojnie w Ukrainie i ogłoszonej mobilizacji – powiadomiła organizacja OWD-Info, organizacji pozarządowej monitorującej protesty w Rosji. Policja stosuje siłę. Najwięcej zatrzymanych jest w Moskwie i Petersburgu.

> Rosyjski generał Michaił Mizincew - nazywany "rzeźnikiem Mariupola", bowiem to on kierował oblężeniem miasta i wydał rozkaz bombardowania celów cywilnych - został wiceministrem obrony Rosji - podała Ukrainska Prawda. Dotychczas pełniący tę funkcję Dmitrij Bułgakow przejdzie na inne stanowisko.

> Kilkudziesięciu Rosjanom odmówiono wjazdu do Polski po zaostrzeniu ograniczeń – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. Obywatele rosyjscy od poniedziałku nie mogą podróżować do Polski w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych ani sportowych.

> Ze względu na poważne szkody dla pozycji międzynarodowej Finlandii należy znacząco ograniczyć wjazd do kraju obywateli Rosji oraz przyznawanie im wiz - postanowiono na wspólnym posiedzeniu prezydenta oraz komitetu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.. Pod koniec tygodnia liczba Rosjan przekraczających granicę wzrosła dwukrotnie (około 5-7,5 tysięcy dziennie).

> Redaktor naczelna rosyjskiego państwowego kanału informacyjnego RT skrytykowała przeprowadzaną w Rosji mobilizację. Margarita Simonyan, jedna z twarzy propagandy Kremla, podaje, że wezwania do wojska otrzymują osoby chore, pełniące opiekę nad niepełnosprawnymi a nawet matki małych dzieci.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości