TVN24 | Świat

Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Zełenski: Rosja powinna zostać uznana za sponsora terroryzmu
Zełenski: Rosja powinna zostać uznana za sponsora terroryzmuTVN24
wideo 2/4
TVN24Zełenski: Rosja powinna zostać uznana za sponsora terroryzmu

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 212. dzień. Ogłoszenie w Rosji mobilizacji to znak, że jej armia się posypała - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył też, że w związku z mobilizacją wojna na Ukrainie przyszła do każdego rosyjskiego domu, nie jest już tylko obecna w telewizji i internecie. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Część uwolnionych z rosyjskiej niewoli jeńców była brutalnie torturowana - powiedział w czwartek generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).

> Rosyjska sekcja Radia Swoboda poinformowała, że po ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina częściowej mobilizacji na rosyjskich lotniskach prowadzone są dodatkowe kontrole mężczyzn, którzy chcą opuścić kraj. Są oni pytani między innymi, czy kupili bilet powrotny.

> Rząd Pedro Sancheza udostępnił do szkolenia armii ukraińskiej dwie swoje bazy wojskowe, podał madrycki dziennik online Voz Populi powołujący się na źródła w ministerstwie obrony.

> Ogłoszenie w Rosji mobilizacji to znak, że jej armia się posypała - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył też, że w związku z mobilizacją wojna na Ukrainie przyszła do każdego rosyjskiego domu, nie jest już tylko obecna w telewizji i internecie.

> Mówienie o "częściowej mobilizacji" jest wyłącznie zabiegiem propagandowym. Duma Państwowa od razu przyjęła zapisy, które de facto umożliwiają powszechną mobilizację - skomentował pułkownik Maciej Matysiak, były wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jednocześnie dodał, że zmobilizowanie nawet zapowiedzianych 300 tysięcy osób będzie w Rosji niewykonalne. - W ciągu najbliższych miesięcy na front może trafić kilkanaście tysięcy żołnierzy - ocenił.

Zniszczony rosyjski pojazd pancerny na Ukrainie PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

> NATO oświadczyło, że nie uzna referendów w Donbasie oraz w okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji. W oświadczeniu Sojusz wezwał wszystkie państwa do odrzucenia działań Rosji, które określił jako "rażące próby podboju terytorialnego na Ukrainie".

> Zatrzymanie powracającej tendencji imperialnej Rosji, utrzymanie granic Ukrainy, odzyskanie przez Ukrainę ziem dzisiaj okupowanych przez Rosję to jest fundament przyszłej architektury pokoju - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas briefingu prasowego podsumowującego wystąpienia i rozmowy kuluarowe w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

> Mieszkający w Hiszpanii Ukraińcy, w tym uciekinierzy wojenni, który opuścili swoją ojczyznę po rosyjskiej inwazji z 24 lutego, rozpoczęli masową zbiórkę pieniędzy na zakup tureckich dronów Bayraktar. Większość środków zbieranych jest za pośrednictwem kampanii w mediach społecznościowych, której jedną z twarzy jest reprezentacyjny piłkarz Ukrainy Roman Zozula.

> W Nowym Jorku doszło do spotkania sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - podał portal Vatican News. Rozmawiali w czwartek na marginesie obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To było pierwsze spotkanie kardynała Parolina i Ławrowa od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ihor THACHEV / AFP / East News

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości