Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Policjanci w Kijowie otwierają ogień do drona. Maszyna eksploduje
Policjanci w Kijowie otwierają ogień do drona. Maszyna eksploduje
Twitter/@Gerashchenko_en
Twitter/@Gerashchenko_enPolicjanci w Kijowie otwierają ogień do drona. Maszyna eksploduje

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 287. dzień. Amerykańska telewizja ABC, powołując się na zachodnich oficjeli, podała, że "Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu". Rosjanie mają obecnie czekać na dodatkowe dostawy. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Stany Zjednoczone nie umożliwiają Ukrainie, ani nie zachęcają jej do ataków na terytorium Rosji - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Zastrzegł przy tym, że informacje, iż to Ukraina odpowiada za ostatnie eksplozje na terytorium Rosji, nie zostały potwierdzone.

> Absolutnie nie powstrzymujemy Ukrainy, by pozyskała własną broń dalekiego zasięgu - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Jednocześnie szef dyplomacji Antony Blinken dodał, że USA nie zachęcają, ani nie pomagają Ukrainie dokonywać ataków na terytorium Rosji.

> Amerykańska telewizja ABC, powołując się na zachodnich oficjeli, podała, że "Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu". Rosjanie mają obecnie czekać na dodatkowe dostawy.

Szczątki irańskiego dronaDVIDS/Petty Officer 1st Class Mark Mahmod

> Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził jeden ze szpitali w obwodzie charkowskim, w którym leczeni są ranni żołnierze. Szef państwa udekorował odznaczeniami rannych i personel medyczny. Wcześniej Zełenski odwiedził żołnierzy w Słowiańsku w obwodzie donieckim.

Wołodymyr Zełenski opublikował zdjęcie, na którym stoi obok strąconego drona bojowegopresident.gov.ua

> Premierzy Ukrainy Denys Szmyhal i Mołdawii Natalia Gavrilita ogłosili w Kijowie, że oba kraje porozumiały się w sprawie uruchomienia nowych linii kolejowych łączących oba kraje.

> Jedynym celem Rosji na tym etapie jest stworzenie i dalsze pogłębienie kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Takie działania Federacji Rosyjskiej stanowią zbrodnię wojenną - powiedział na forum Rady Bezpieczeństwa ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Dyplomata podkreślił też skalę polskiej pomocy humanitarnej, szacowanej na 1,5 procent PKB.

> Z Lublina wyjechał transport darów dla walczącej Ukrainy zorganizowany z inicjatywy Senatu przez Polską Radę Biznesu. Prezes PRB Wojciech Kostrzewa zaapelował do wszystkich przedsiębiorców, aby kontynuowali dzieło pomocy Ukrainie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DVIDS/Petty Officer 1st Class Mark Mahmod

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości