Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
System artylerii rakietowej HIMARS w Ukrainie
System artylerii rakietowej HIMARS w Ukrainie
https://twitter.com/DefenceU
https://twitter.com/DefenceUSystem artylerii rakietowej HIMARS w Ukrainie

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 375 dni. Siły ukraińskie broniące Bachmutu są pod coraz silniejszym naciskiem sił rosyjskich - poinformował w sobotę brytyjski wywiad wojskowy. W mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki. Tymczasem liczba ofiar rosyjskiego ataku w Zaporożu wzrosła do 11. Wśród zabitych jest ośmiomiesięczna dziewczynka i jej rodzina. W sobotę rosyjskie wojska użyły przeciwko Ukrainie nowych bomb z satelitarnym systemem naprowadzania. Pociski służą do rażenia ważnych obiektów. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> W Hadze powstanie Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Przeciwko Ukrainie. Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej Prokurator Krajowy Dariusz Barski, zespół będzie zbierać dowody zbrodni popełnionych przez rosyjskich przywódców. - Chcemy, żeby ponieśli oni odpowiedzialność za napaść na Ukrainę - powiedział Barski.

> Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecała - powiedział na antenie Radia Swoboda ambasador Ukrainy w Londynie Wadym Prystajko. Na front zamiast 14, trafi 28 brytyjskich wozów bojowych. Pierwsze najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.

Brytyjski czołg Challenger 2Twitter/Ministry of Defence

> Wojska rosyjskie użyły przeciwko Ukrainie nowych bomb UPAB-1500W o masie półtorej tony i z satelitarnym systemem naprowadzania - poinformował w sobotę ukraiński portal Defense Express, powołując się na własne źródła. Według portalu siły rosyjskie użyły tej broni po raz pierwszy kilka tygodni temu w obwodzie czernihowskim, w północnej części Ukrainy. Pociski służą do rażenia ważnych obiektów, można je zrzucać nawet 40 km od celu.

> Do jedenastu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku w Zaporożu, na południu Ukrainy - poinformowały służby ratunkowe i władze obwodowe. W połowie tygodnia Rosjanie ostrzelali tam pięciokondygnacyjny blok mieszkalny. Służby przekazały, że spod gruzów wydobyto ciało 8-miesięcznej dziewczynki, która zginęła ze swoją rodziną.

Rosyjski atak na ZaporożeTelegram/t.me/gu_dsns_zp

> Małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska przemawiała w sobotę podczas konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie. - Ludzie, którzy padli ofiarą seksualnej przemocy i dają temu świadectwo, pokazują nie tylko własną odwagę, ale też są ważnymi głosami dla wsparcia Ukrainy w świecie i to dzięki nim świat poznaje prawdziwe oblicze agresji Rosji przeciw Ukrainie - powiedziała.

> Rosjanka, która wpłaciła datek na pomoc dla armii ukraińskiej, została zatrzymana i jest podejrzana o zdradę stanu - podała agencja Interfax, powołując się Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Portal Meduza zauważył, że to pierwszy znany przypadek, gdy pomoc dla Ukrainy skutkuje sprawą karną dotyczącą zdrady stanu.

> Ukraińskie wojska przebudowują obronę i będą nadal stawiać opór pod Bachmutem w obwodzie donieckim mimo wysadzenia przez siły rosyjskie mostu do tego miasta - oświadczył w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty w ukraińskiej telewizji. Według niego sytuacja w Bachmucie jest ciężka, ale znajduje się pod kontrolą.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP