Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Zniszczona infrastruktura w obwodzie kijowskim po rosyjskim ataku rakietowym
Zniszczona infrastruktura w obwodzie kijowskim po rosyjskim ataku rakietowym
Zniszczona infrastruktura w obwodzie kijowskim po rosyjskim ataku rakietowym

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 343 dni. Wojskowi rosyjscy wznoszą umocnienia naokoło lotniska w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, kopią tam okopy i przygotowują stanowiska - powiedział portalowi Suspilne ukraiński komentator wojskowy Dmytro Sniehirjow. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Stany Zjednoczone przygotowują pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów, która ma obejmować po raz pierwszy rakiety dalekiego zasięgu - poinformowała agencja Reutera, opierając się na źródłach rządowych.

> Rosja szykuje się do ofensywy na Ukrainę, ale nie będzie to żadne zmasowane uderzenie, jak na początku inwazji zbrojnej - ocenił w rozmowie z niezależnymi rosyjskimi mediami ukraiński ekspert do spraw wojskowości pułkownika Roman Switan. Jego zdaniem należy oczekiwać "cyklicznego wysyłania kolejnych mas żołnierzy na obecną linię frontu".

> Wojskowi rosyjscy wznoszą umocnienia naokoło lotniska w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, kopią tam okopy i przygotowują stanowiska - powiedział portalowi Suspilne ukraiński komentator wojskowy Dmytro Sniehirjow.

Ćwiczenia rosyjskiego wojskamil.ru

> Państwa NATO powinny przestać kreślić czerwone linie i dostarczać Ukrainie wszelką potrzebną jej broń - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda w wywiadzie dla litewskiej telewizji (LRT).

> Andriej Miedwiediew, przedstawiający się jako były dowódca z Grupy Wagnera, rozmawiał z amerykańską stacją CNN. Mówił o okrutnym traktowaniu najemników - niechętni do boju są zabijani, resztę posyła się do bezmyślnej, niezaplanowanej walki. Miedwiediew zbiegł do Norwegii, gdzie ubiega się o azyl.

> Ambasador Węgier w Kijowie otrzymał od ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy "ostry protest" w związku ze słowami premiera Viktora Orbana. Jak tłumaczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko szef węgierskiego rządu porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją". Wezwano także Budapeszt do zaprzestania "antyukraińskiej retoryki".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości