Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu
Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu Wojska Lądowe Ukrainy/Telegram
wideo 2/2
Wojska Lądowe Ukrainy/Telegram Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 463 dni. Co najmniej 204 cywilne osoby, w tym czworo dzieci, zginęły w Bachmucie w obwodzie donieckim od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował mer Bachmutu Ołeksij Rewa. Według niego przed inwazją Rosji na Ukrainę na terenie gminy Bachmut mieszkało około 80 tysięcy osób, w tym 70 tysięcy w mieście Bachmut. Według stanu na 29 maja w mieście nadal przebywało około 500 osób. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem - poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

> Co najmniej 204 cywilne osoby, w tym czworo dzieci, zginęły w Bachmucie w obwodzie donieckim od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował mer Bachmutu Ołeksij Rewa. Według niego przed inwazją Rosji na Ukrainę na terenie gminy Bachmut mieszkało około 80 tysięcy osób, w tym 70 tysięcy w mieście Bachmut. Według stanu na 29 maja w mieście nadal przebywało około 500 osób.

> Ukraińska służba graniczna poinformowała, że Rosjanie wysadzili odcinek drogi w obwodzie czernihowskim na styku granic Ukrainy, Białorusi i Rosji. Powodem są obawy przed "natarciem Ukraińców".

> Co najmniej 2150 dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy zostało przymusowo wywiezionych na terytorium Białorusi, gdzie narzucono im antyukraińską narrację i rasistowską ideologię - powiedział białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka.

> W Kursku i Rostowie nad Donem w Rosji powstają wielkie składowiska ciał żołnierzy, którzy polegli podczas inwazji zbrojnej na Ukrainę - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Powierzchnia każdego z tych obiektów ma wynieść ponad cztery tysiące metrów kwadratowych.

> Obwód odeski jest priorytetowy z każdego punktu widzenia; to właśnie ten region jest jednym z filarów bezpieczeństwa południa kraju, a więc bezpieczeństwa całego państwa - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który tego dnia udał się do Odessy.

> Rosyjskie działania ofensywne na odcinku bachmuckim w Donbasie są wstrzymane, ale nie oznacza to, że panuje tam spokój; rosyjskie wojska zwiększyły liczbę ostrzałów - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

> Biały Dom ogłosił 39. pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów. W skład transzy wchodzi m.in. amunicja do systemów obrony powietrznej Patriot, rakiety AIM-7 i systemy obrony powietrznej Avenger.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości