Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 461 dni. Prezydent Ukrainy podziękował obronie przeciwlotniczej za ocalenie - i to jednego dnia - życia setek ludzi podczas ostatnich, zmasowanych rosyjskich ataków powietrznych. - Było wprawdzie kilka uderzeń, ale większość dronów i rakiet została zestrzelona - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> We wtorek nad ranem Rosja rozpoczęła kolejną falę powietrznych ataków na Kijów. W mieście było słychać odgłosy eksplozji. "Nie opuszczajcie schronów" - zaapelował do mieszkańców mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Przedstawiciele administracji Kijowa informowali, że obrona przeciwlotnicza odpiera rosyjskie ataki. Na miasto spadły szczątki zastrzelonych rakiet lub dronów.

> Prezydent Ukrainy podziękował obronie przeciwlotniczej za ocalenie - i to jednego dnia - życia setek ludzi podczas ostatnich, zmasowanych rosyjskich ataków powietrznych. - Było wprawdzie kilka uderzeń, ale większość dronów i rakiet została zestrzelona - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

> Celem rosyjskich ataków rakietowych na Kijów, przeprowadzonych w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek rano, było wykrycie miejsc dyslokacji, a następnie zniszczenie naszych systemów obrony powietrznej Patriot, przekazanych nam przez USA; zamiary wroga nie powiodły się - ocenił ukraiński ekspert do spraw wojskowości, pułkownik Roman Switan.

> Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w opublikowanej analizie zwraca uwagę na "frustrację" szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który "nie otrzymał obiecanej nagrody za zwycięstwo w Bachmucie". Wagnerowcy wycofują się z miasta, co potwierdza strona ukraińska. Wiceminister obrony Hanna Malar przekazała, że pozycje najemników zajmuje rosyjska armia, co wpływa na zmniejszenie liczby ataków.

> Około 100 rosyjskich żołnierzy zginęło, a ponad 400 zostało rannych w niedzielnym ostrzale koszar w okupowanej Jurjiwce w pobliżu Mariupola; to kolejny skuteczny atak ukraińskich wojsk na pozycje wroga w tym mieście lub jego okolicy - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

> Mimo że Niemcy i Wielka Brytania wykluczyły dostarczenie myśliwców Eurofighter na Ukrainę w "dającej się przewidzieć przyszłości", minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie prasowym, że wciąż liczy "na ten ważny krok".

> Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała w poniedziałek zwiększenie przeznaczonego między innymi na zakup broni dla Ukrainy Funduszu Ukraińskiego w tym roku oraz kontynuację jego finansowania w 2024 roku.

> Hiszpania unika zaangażowania się w szkolenie pilotów ukraińskich, argumentując, że nie dysponuje samolotami bojowymi F-16, które miałyby trafić do Kijowa w celu obrony powietrznej kraju - poinformowała Europa Press.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości