Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 279. dzień. W miastach Dniepr i Krzywy Róg w poniedziałek wieczorem słychać było eksplozje - podała agencja Interfax-Ukraina. Agencja UNIAN informuje, że w obwodach: dniepropietrowskim, zaporoskim, połtawskim i charkowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.

> W miastach Dniepr i Krzywy Róg w poniedziałek wieczorem słychać było eksplozje - podała agencja Interfax-Ukraina. Agencja UNIAN informuje, że w obwodach: dniepropietrowskim, zaporoskim, połtawskim i charkowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

> W lesie w pobliżu okupowanej przez Rosjan miejscowości Nowa Kachowka na południu Ukrainy znaleziono ciała duchownego miejscowej wspólnoty ewangelickiej i jego 19-letniego syna. Obaj zostali uprowadzeni przed kilkoma dniami przez rosyjskie wojska - poinformowała agencja UNIAN.

> Dla Rosjan gwałty i przemoc seksualna są kolejnym instrumentem prowadzenia wojny i bardzo otwarcie o tym opowiadają, bo czują, że mogą uniknąć odpowiedzialności - powiedziała w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

> Specjalna linia między dowódcami USA i Rosji, stworzona podczas wojny na Ukrainie by uniknąć bezpośredniego konfliktu między mocarstwami, została dotąd użyta tylko raz - donosi agencja Reutera. USA miały jej użyć, by przekazać swoje obawy dotyczące rosyjskich operacji wokół infrastruktury krytycznej na Ukrainie.

> Pentagon rozważa propozycję koncernu Boeing o uruchomieniu produkcji i wysłaniu Ukrainie precyzyjnych pocisków Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) o zasięgu 150 kilometrów - informuje Reuters, powołując się na dokumenty i źródła w przemyśle zbrojeniowym.

> Szef MSZ Szwecji Tobias Billstroem poinformował podczas wizyty w Kijowie o największym w relacjach obu krajów pakiecie pomocy dla Ukrainy. Będą to systemy obrony przeciwlotniczej i fundusze w wysokości 270 milionów euro.

> Polska rozważy wariant przyjęcia niemieckich zestawów Patriot, jeśli Niemcy nie przekażą ich Ukrainie - przekazał premier Mateusz Morawiecki. Dodał jednak, iż "zwracamy uwagę na to, że przecież nikt nie chce pozyskiwać sprzętu po to, by on stał".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości