Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 216. dzień. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział, że na uruchomioną przez jego kraj infolinię z poradami, jak się poddać i trafić do niewoli ukraińskiej, dzwoni wielu Rosjan, nawet jeszcze niezmobilizowanych na wojnę. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Mężczyźni z odległej Kamczatki otrzymali wezwania do wojska. - Przyszli do mnie, przekazali zawiadomienie i kazali się stawić - opisał jeden z nich. - Jestem szczęśliwy. Będę szczęśliwy, jeśli wrócę - przyznał inny. Nie jest znana dokładna liczba osób, które chce zmobilizować Kreml. Oficjalnie władze mówią o 300 tysiącach osób.

> Kreml przyznał się do popełnienia błędów w działaniach przy mobilizacji rezerwistów. - Zdarzają się przypadki naruszenia dekretu - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że "wszystkie błędy zostaną naprawione".

> Rosjanie opuszczają swój kraj, by uniknąć częściowej mobilizacji na wojnę w Ukrainie. Firma Maxar Technogies opublikowała zdjęcia satelitarne przedstawiające długie kolejki aut na granicach Rosji z Gruzją i Mongolią. Według rosyjskich mediów w niedzielę w pewnym momencie na przekroczenie przejścia granicznego do Gruzji oczekiwało ponad trzy tysiące samochodów.

> Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział, że na uruchomioną przez jego kraj infolinię z poradami, jak się poddać i trafić do niewoli ukraińskiej, dzwoni wielu Rosjan, nawet jeszcze niezmobilizowanych na wojnę.

> Armia rosyjska zaatakowała w nocy z poniedziałku na wtorek lotnisko w Krzywym Rogu (środkowa Ukraina), które zostało zniszczone - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Dniepropietrowska Walentyn Rezniczenko na Facebooku.

> Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że zatrzymała japońskiego konsula we Władywostoku, rosyjskim mieście portowym. Powodem jest rzekome szpiegostwo. Urzędnik został uznany za persona non grata - podał Reuters, powołując się na rosyjskie agencje prasowe. Konsulowi nakazano opuszczenie kraju.

> Generał Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, trafił na okładkę najnowszego wydania amerykańskiego tygodnika "Time".

> Ukraińcy znaleźli produkowane w USA procesory we wraku irańskiego drona bojowego Shahed-131, które wykorzystuje Rosja - poinformowała Ukrainska Prawda, powołując się na Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości