Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 345 dni. Rosyjscy najeźdźcy siłą wywieźli do Rosji ponad 14 tysięcy dzieci z terytoriów ukraińskich, zajętych po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę - oświadczył Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE podczas posiedzenia Stałej Rady tej organizacji w Wiedniu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Ukraińscy żołnierze, uczący się w USA obsługi systemów obrony powietrznej Patriot, mogą zakończyć to szkolenie w ciągu kilku tygodni - poinformował ukraiński attache w USA Borys Krzemieniecki w wypowiedzi dla "Głosu Ameryki".

> Rosyjscy najeźdźcy siłą wywieźli do Rosji ponad 14 tysięcy dzieci z terytoriów ukraińskich, zajętych po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę - oświadczył Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE podczas posiedzenia Stałej Rady tej organizacji w Wiedniu.

> W okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy, doszło w czwartek do serii eksplozji w miejscach rozmieszczenia żołnierzy i uzbrojenia agresora - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

> Cztery osoby zginęły w Kramatorsku w obwodzie donieckim na Ukrainie w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny - poinformował na Facebooku mer Kramatorska Ołeksandr Honczarenko. W wyniku rosyjskiego ataku na Kramatorsk uszkodzonych zostało 13 budynków dwukondygnacyjnych, 3 budynki czteropiętrowe, przychodnia dziecięca, szkoła, garaże i samochody.

> Nie lekceważymy naszego wroga - powiedział Ołeksij Reznikow, szef resortu obrony Ukrainy w rozmowie z francuską telewizją BFM TV. Wyraził przekonanie, że zmobilizowanych przez Kreml może być nawet 500 tysięcy żołnierzy. Ocenił też, że Rosjanie mogą przypuścić 24 lutego, w rocznicę pełnoskalowej inwazji, szeroko zakrojoną ofensywę.

> Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział, że według oceny jego agencji następne sześć miesięcy będzie "krytyczne" dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją.

> Prezydent Rosji Władimir Putin w przemówieniu w 80. rocznicę zakończenia bitwy pod Stalingradem mówił o wojnie w Ukrainie i tworzył analogie do walki z hitlerowskimi siłami. Powtarzał głoszoną przez Kreml od niemal roku propagandę na temat "ideologii nazistowskiej" i rzekomym zagrożeniu z Zachodu. Jego publiczność stanowili wojskowi i działacze patriotyczni.

> Rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie nie jest większa ilość broni, lecz dyplomatyczne zabiegi o wstrzymanie działań wojennych – powiedział prezydent Bułgarii Rumen Radew po spotkaniu ze swą węgierską odpowiedniczką Katalin Novak, która składa oficjalną wizytę w Sofii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości