Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 482 dni. Rosja przeprowadziła atak dronami na Kijów - poinformowały władze obwodu kijowskiego. Wojska ukraińskie uruchomiły obronę powietrzną. W stolicy słychać było wybuchy. Rosjanie przeprowadzili również zmasowany atak powietrzny na Zaporoże i okolice miasta. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar napisała w serwisie Telegram, że "największy cios" w ukraińskiej kampanii wojskowej ma dopiero nadejść. Przyznała jednak, że zmagania na froncie są trudne, ponieważ Rosja robi wszystko co w jej mocy, aby powstrzymać ofensywę - podała agencja Reutera.

> Ukraińcy konsekwentnie osłabiają wroga, zachowując przy tym większość swoich sił rezerwy - ocenił Jan Matwiejew, niezależny ekspert związany z Fundacją Walki z Korupcją (FBK) rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Jak dodał, choć kontrofensywa Ukrainy postępuje powoli, to rosyjskie linie obronne mogą wkrótce zostać przełamane.

> Rosja przeprowadziła atak dronami na Kijów - poinformowały władze obwodu kijowskiego. Wojska ukraińskie uruchomiły obronę powietrzną. W stolicy słychać było wybuchy. Rosjanie przeprowadzili również zmasowany atak powietrzny na Zaporoże i okolice miasta, niszcząc łączność, infrastrukturę rolną i własność prywatną.

> Siły ukraińskie mogą na pewien czas wstrzymać działania kontrofensywne w celu ponownego rozważenia taktyki przyszłych operacji - poinformował Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie dotyczącej sytuacji na froncie. Wskazał, że "Ukraina nie użyła dotąd większości dostępnych sił i nie rozpoczęła jeszcze głównego wysiłku w ramach kontrofensywy".

Kijów. Miejsce eksplozji rosyjskiej rakiety EPA/Sergey Dolzhenko

> Nasi partnerzy wystąpili z inicjatywą utworzenia w ramach grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy, czyli tzw. formatu Ramstein koalicji cybernetycznej (koalicji IT) na wzór wcześniejszych koalicji czołgowej i samolotowej - oznajmił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

> Łączny import ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji do Unii Europejskiej w marcu 2023 roku spadł do 1,4 miliona ton (Mt) w porównaniu ze średnią miesięczną wartością 15,2 miliona ton w ciągu trzech lat od 2019 do 2022 roku. To spadek o 90 procent - podał Eurostat.

> Jako stratę czasu i pieniędzy określiły opozycyjne partie południowoafrykańskie niedawną "misję pokojową" prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy do Rosji i Ukrainy - poinformował południowoafrykański portal EWN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/Sergey Dolzhenko

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP