Atak na szefa obwodu donieckiego. Zginął żołnierz, drugi ranny

TVN24


Jeden ukraiński żołnierz zginął a jeden został ranny w wyniku ostrzału kolumny samochodów, w której podróżował w środę szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Urzędnik nie ucierpiał – poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Do ataku na kolumnę szefa administracji obwodu donieckiego Pawła Kyryłenki doszło w środę około godziny 15 czasu lokalnego (14 w Polsce). Samochód wojskowy Kraz, który znajdował się w kolumnie, został trafiony pociskiem przeciwpancernym.

Stało się to na wyjeździe ze wsi Hranitne w kierunku punktu kontrolnego Hnutowe, który leży na linii rozgraniczenia między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

"Zuchwały napad pokazał, kto nie chce pokoju w Donbasie"

W związku z incydentem Zełenski polecił armii nasilenie działań przeciwko grupom dywersyjnym przeciwnika i ocenił, że ostrzał był próbą zerwania porozumień mińskich w sprawie konfliktu w Donbasie.

"Ten zuchwały napad jasno pokazał, kto tak naprawdę nie chce pokoju w Donbasie. Ostrzał w Hranitnem oceniam jako próbę zerwania procesu mińskiego i zagrożenie dla ustaleń o odnowieniu rozmów w formacie normandzkim (Ukraina, Niemcy, Francja, Rosja - red.). Nadzieje prowokatorów są jednak płonne. Nasze oddanie decyzjom dyplomatycznym jest niezmienne” – oświadczył prezydent.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. W wyniku walk, które trwają tam do dziś, zginęło około 13 tys. ludzi.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuAdam Ziemienowicz / PAP

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: