Strona pokazująca "wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę"

[object Object]
Konflikt na Ukrainie trwa od pięciu lat ("Polska i Świat" z 10.09.2018 r.)tvn24
wideo 2/24

Specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker zaprezentował w sobotę stronę internetową "Przeciwdziałanie rosyjskiej agresji na Ukrainie". Jest to chronologiczny zapis trwającego od 2014 roku konfliktu, z wyjaśnieniem jego przyczyn oraz najważniejszych wydarzeń.

- Jest to innowacyjna próba wykorzystania zdjęć satelitarnych, map i statystyki, by przedstawić szczegółowe informacje na temat wpływu rosyjskiej agresji na Ukrainę - napisał Volker na Twitterze.

Opis konfliktu

Na stronie, uruchomionej pod egidą Departamentu Stanu USA, opisano zajęcie przez Rosję Krymu oraz zaangażowanie Moskwy w konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie prorosyjscy separatyści opanowali część obszarów i ogłosili powstanie tzw. Donieckiej i Ługańskiej republik ludowych.

Na stronie wyjaśniono m.in. na czym polega działalność misji monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz wyliczono straty, do których doprowadziły walki w tym regionie. Na stronie umieszczono też mapy, zdjęcia i filmy dokumentujące konflikt.

Agresja Rosji przeciw Ukrainie rozpoczęła się w ostatnich dniach lutego 2014 r., gdy po trzech miesiącach protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie obalony został prorosyjski prezydent Wiktor Janukowycz, a władzę w Kijowie przejęły siły prozachodnie.

Rosja zaanektowała wtedy należący do Ukrainy Krym, a wiosną w Donbasie wybuchł konflikt z prorosyjskimi separatystami, którzy zajęli część tego regionu i kontrolują go do dziś. W trwających tam walkach zginęło ok. 13 tys. ludzi.

Autor: MP/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ATO/ Sergiy Boyko

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości