"Doszlifowywane" listy jeńców. "Wzajemne uwolnienie do końca roku"


Warunki wymiany jeńców uzgodniła w poniedziałek grupa kontaktowa do spraw uregulowania sytuacji w Donbasie. Podczas wideokonferencji ustalono, że do wymiany jeńców dojdzie przed końcem roku. - Listy osób, które zostaną objęte wymianą, są jeszcze "doszlifowywane" - powiedziała Walerija Łutkowska, przedstawicielka Ukrainy w podgrupie do spraw humanitarnych trójstronnej grupy kontaktowej.

"Podczas wideokonferencji trójstronnej grupy kontaktowej osiągnięto porozumienie w sprawie wzajemnego uwolnienia przetrzymywanych osób do końca roku, tak jak przewidziano we wnioskach ze szczytu liderów krajów czwórki normandzkiej w Paryżu" - napisała na Facebooku Darka Olifer, rzeczniczka przedstawiciela Kijowa w grupie kontaktowej, byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy.

W poniedziałek te ustalenia dziennikarzom przekazał przedstawiciel prezydenta Rosji w grupie kontaktowej Borys Gryzłow.

Listy osób objętych wymianą są jeszcze "doszlifowywane"

O wynikach wideokonferencji poinformował także przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Martin Sajdik.

- Trójstronna grupa kontaktowa, z udziałem przedstawicieli pewnych obszarów ukraińskich regionów Doniecka i Ługańska, osiągnęła porozumienie w sprawie wzajemnego uwolnienia i wymiany zatrzymanych w związku z konfliktem przed końcem roku - wskazał Sajdik.

Wałerija Łutkowska, przedstawicielka Ukrainy w podgrupie do spraw humanitarnych trójstronnej grupy kontaktowej, podkreśliła, że listy osób, które zostaną objęte wymianą, są jeszcze "doszlifowywane".

Zełenski: wymiana "wszyscy na wszystkich" jest abstrakcją

Po grudniowym szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu na temat uregulowania konfliktu w Donbasie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że do końca bieżącego roku dojdzie do wymiany 72 obywateli Ukrainy, którzy są obecnie przetrzymywani przez Rosję.

- Szczerze mówiąc, wymiana na zasadzie "wszyscy na wszystkich" jest abstrakcją. Umówiliśmy się, że wymienimy wszystkich uzgodnionych na wszystkich uzgodnionych - poinformował prezydent Ukrainy.

Jak podaje Interfax-Ukraina, na spotkaniu grupy kontaktowej w Mińsku 18 grudnia nie udało się dojść do porozumienia w sprawie uwolnienia jeńców, ponieważ podczas rozmów nie uzgodniono listy przetrzymywanych osób.

We wrześniu wymiana jeńców między Ukrainą i Rosją objęła 70 osób, po 35 po każdej ze stron. Wśród zwolnionych był filmowiec Ołeh Sencow i 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej między Morzem Czarnym i Azowskim.

Autor: pp//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości