TVN24 | Świat

Parlament Europejski: status kandydata do UE ma być przyznany Ukrainie i Mołdawii "bezzwłocznie"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom,
adso
Źródło:
PAP
Parlament Europejski: status kandydata do UE ma być przyznany Ukrainie i Mołdawii "bezzwłocznie"
Parlament Europejski: status kandydata do UE ma być przyznany Ukrainie i Mołdawii "bezzwłocznie"EBS
wideo 2/8
ebsParlament Europejski: status kandydata do UE ma być przyznany Ukrainie i Mołdawii "bezzwłocznie"

529 głosów za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących. Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie Unii Europejskiej, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE "bezzwłocznie".

Parlament stwierdził, że status kandydata do UE powinna uzyskać także Gruzja, wówczas jednak, "kiedy jej rząd zrealizuje" priorytety wskazane przez Komisję Europejską.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

W kontekście brutalnej rosyjskiej agresji wobec Ukrainy ten krok byłby równoznaczny z okazaniem przywództwa, determinacji i wizji - uważają eurodeputowani. Podkreślają jednocześnie, że nie ma "szybkiej ścieżki" do członkostwa w UE i że akcesja pozostaje procesem opartym na dokonaniach i zorganizowanym, który wymaga spełnienia kryteriów członkostwa w UE i zależy od skutecznego wdrożenia reform.

CZYTAJ: Ukraina bliżej Unii Europejskiej. "Nierozstrzygnięcie spraw terytorialnych między Ukrainą a Rosją nie powinno być czynnikiem blokującym"

Ukraińcy zgromadzili się przed Radą Europejską, gdzie odbywają się obrady w sprawie europejskich perspektyw Kijowa STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA

Apel o przyspieszenie reform

Parlament wezwał władze Ukrainy, Mołdawii i Gruzji do "jednoznacznego wykazania politycznej determinacji w realizacji europejskich ambicji ich narodów" i przyspieszenia reform w celu jak najszybszego skutecznego spełnienia kryteriów członkostwa w UE.

W rezolucji podkreślono, że nie ma alternatywy dla rozszerzenia, które jest "bardziej niż kiedykolwiek inwestycją geostrategiczną" w stabilną, silną i zjednoczoną UE. Perspektywa pełnego członkostwa w UE dla krajów ubiegających się o członkostwo leży w jej własnym interesie politycznym, gospodarczym i bezpieczeństwa.

Europosłowie domagają się też, aby proces rozszerzenia został "ożywiony" i odblokowany w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich.

CZYTAJ: "Wielki dzień, wielkie wydarzenie dla Ukraińców". Decyzja Komisji Europejskiej "to też broń przeciwko Rosji"

Ukraińcy zgromadzili się przed Radą Europejską, gdzie odbywają się obrady w sprawie europejskich perspektyw Kijowa STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA

W następstwie rosyjskiego ataku

Zgodnie z art. 49 Traktatu UE każdy kraj europejski, który szanuje wartości, o których mowa w art. 2, i zobowiązuje się do ich promowania, może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Decyzję o nowym członkostwie w UE podejmuje jednogłośnie Rada, po konsultacji z Komisją i uzyskaniu zgody Parlamentu.

Ukraina (28 lutego), Mołdawia i Gruzja (3 marca) wystąpiły o członkostwo w UE w następstwie rosyjskiego ataku na Ukrainę, do któego doszło 24 lutego. 17 czerwca Komisja opublikowała opinie na temat trzech wniosków.

Sprawa jest w porządku obrad Rady Europejskiej, która spotyka się w czwartek i piątek w Brukseli. Przed szczytem przywódcy UE spotkali się dziś rano ze swoimi odpowiednikami z Bałkanów Zachodnich.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom, adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości