Separatyści z Doniecka wyznaczyli granice "republiki"

TVN24

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuFlickr (CC BY 2.0)/ UNICEF UKRAINE
wideo 2/36

W powołanej przez prorosyjskich separatystów tak zwanej Donieckiej Republice Ludowej została przyjęta ustawa o granicy państwowej - podały rosyjskie media. Władze nieuznawanej w Kijowie republiki uchwaliły dokument przed rozmowami "czwórki normandzkiej" w sprawie konfliktu w Donbasie, które mają się odbyć 9 grudnia we Francji.

Rosyjska agencja RIA Nowosti przekazała w piątek, że ustawa o granicy została przyjęta w dwóch czytaniach przez parlament powołany przez separatystów. Dokument ustanawia granice samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) na terytorium obwodu donieckiego, leżącego na wschodzie Ukrainy, według stanu z 2014 roku, kiedy wybuchł konflikt w Donbasie.

"Nie zapomniano o ludziach"

Przedstawiciel sepratystów Wołodymyr Bidiowka powiedział, że w ustawie "nie zapomniano o ludziach mieszkających na terytoriach tymczasowo kontrolowanych przez Ukrainę". Jednocześnie dokument "przewiduje, że dopóki nie został uregulowany spór pomiędzy Ukrainą i DRL, granica będzie przebiegać zgodnie z linią rozgraniczenia", czyli linią rozdzielającą walczące w Donbasie strony - prorosyjskich separatystów i ukraińskie siły rządowe.

Bidiowka uważa, że dokument nie jest sprzeczny z porozumieniami mińskimi - ustaleniami międzynarodowymi dotyczącymi uregulowania pokojowego konfliktu w Donbasie.

"Czwórka normandzka" spotka się w Paryżu

9 grudnia w Paryżu jest planowane spotkanie przywódcy państw tworzących "czwórkę normandzką": Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Przedstawiciele tych krajów dyskutują o zakończeniu toczącego się od 2014 roku konfliktu w Donbasie. Spotkanie w Paryżu ma być pierwszym na tym szczeblu od października 2016 roku.

Konflikt na Ukrainie
PAP

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: