TVN24 | Świat

Ukraiński rzecznik praw dziecka: trzeba zamknąć "rynek" surogatek dla obcokrajowców

TVN24 | Świat

Autor:
ads
Źródło:
PAP

Ukraiński rzecznik praw dziecka Mykoła Kułeba stwierdził, że trzeba zakazać rodzenia przez surogatki na Ukrainie dzieci dla obcokrajowców. Jak mówił, 80 procent dzieci urodzonych przez matki zastępcze w tym kraju jest wywożonych za granicę.

- Uważam, że dzisiaj trzeba zamykać ten "rynek" dla zagranicznych par. W odniesieniu do ukraińskich par, trzeba to omawiać, przedyskutować, ponieważ należy mówić o uporządkowaniu tej działalności - oświadczył na poniedziałkowym briefingu Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform. - Jeśli chodzi o te dzieci, które rodzone są przez surogatki, to prawie 80 procent jest wywożonych za granicę - dodał.

W poniedziałek rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa poinformowała, że MSZ w Kijowie wydało pozwolenia 79 obcokrajowcom na przyjazd na Ukrainę w celu odebrania dzieci urodzonych przez surogatki. Jak dodała, 91 małżeństw zwróciło się do niej o pomoc z formalnościami dotyczącymi 97 dzieci urodzonych na Ukrainie przez matki zastępcze. Wskazała, że dotyczy to dzieci przebywających w ośmiu różnych klinikach.

Mówiła, że "przyjeżdżają już" pary z Argentyny, Włoch, Hiszpanii, Francji. Po obowiązkowej kwarantannie będą mieć możliwość zobaczenia swoich dzieci - dodała. W sobotę ukraińska redakcja Radio Swoboda podała, że do Kijowa przyleciało już 19 par z Argentyny.

Niemowlęta czekają na rodziców w tak zwanym hotelu

Kilka tygodni temu ukraińskie media obiegło nagranie opublikowane przez klinikę medycyny reprodukcyjnej BioTexCom poświęcone temu, jak wygląda opieka nad 51 niemowlętami urodzonymi przez surogatki, które przez zamknięcie granic nie mogą być odebrane przez genetycznych rodziców z zagranicy. Nagranie z prowadzonego przez tę klinikę tak zwanego hotelu "Wenecja" wywołało debatę na temat surogacji w tym kraju.

Dzieci urodzone przez surogatki czekają na nowe rodziny
Dzieci urodzone przez surogatki utknęły na Ukrainie"Fakty po Południu"

Denisowa sprecyzowała, że w tym hotelu przebywa obecnie 72 niemowląt, rodzice 62 z nich jeszcze nie przyjechali na Ukrainę

Autor:ads

Źródło: PAP