TVN24 | Świat

Konflikt Rosja-Ukraina. Deklaracja po spotkaniu szefów państw Trójkąta Weimarskiego

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Duda po spotkaniu z Scholzem i Macronem
Duda po spotkaniu z Scholzem i MacronemTVN24
wideo 2/8
TVN24Duda po spotkaniu z Scholzem i Macronem

W obliczu zagrożenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę we wtorek w Berlinie spotkali się przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego. Jakakolwiek dalsza agresja militarna Rosji na Ukrainę będzie miała potężne konsekwencje i będzie się wiązała z poważnymi kosztami - ostrzegli przywódcy Polski, Francji i Niemiec w deklaracji wydanej po wtorkowym spotkaniu. 

Rozmowy w stolicy Niemiec, w których uczestniczyli prezydenci Polski i Francji, Andrzej Duda i Emmanuel Macron, oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz, były poświęcone bezpieczeństwu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Konflikt Rosja-Ukraina. Deklaracja przywódców Trójkąta Weimarskiego

Przywódcy wyrazili "poważne zaniepokojenie gromadzeniem się sił zbrojnych Rosji na Ukrainie i wokół niej, powtórzyli swoje poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy i wyrazili się z uznaniem o postawie Ukrainy, charakteryzującej się niezmienną powściągliwością i dyplomatycznym podejściem". "Jakakolwiek dalsza agresja militarna Rosji na Ukrainę będzie miała potężne konsekwencje i będzie się wiązała z poważnymi kosztami" - napisano w deklaracji.

Wezwali Rosję do "deeskalacji sytuacji na granicy z Ukrainą i podjęcia konstruktywnego dialogu na temat bezpieczeństwa na kontynencie europejskim". "Francja, Polska i Niemcy wyrażają chęć konstruktywnego zaangażowania się w sensowne i zmierzające do osiągnięcia ustalonego celu dyskusje dotyczące kwestii bezpieczeństwa będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Kraje te będą nadal ściśle współpracować razem z partnerami z UE i sojusznikami z NATO, by zapewnić pokój i stabilność w strefie euroatlantyckiej" - podkreślili.

Przywódcy krajów Trójkąta Weimarskiego zgodzili się, że "Sojusz (Północnoatlantycki) musi stale weryfikować swoją postawę odstraszania i obrony oraz powinien być gotowy do dostosowania się, jeśli to konieczne, do dalszego pogarszania się sytuacji bezpieczeństwa, w tym w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO".

"Państwa członkowskie Trójkąta Weimarskiego pozostaną zaangażowane z wszystkimi zainteresowanymi stronami w utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy" - zapewnili.

Prezydent: dziękuję sojusznikom za wzmocnienie bezpieczeństwa

"Dziękuję Sojusznikom za solidarność i wojskowe wzmocnienie bezpieczeństwa regionu. Jako Zachód, chcemy prowadzić dialog ale gotowi jesteśmy przeciwstawić się zagrożeniom. Taki przekaz popłynął też z moich wczorajszych rozmów z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem" - napisał w środę na Twitterze Andrzej Duda.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości