Rosyjski żołnierz, który zabił cywila pod Buczą, ujęty w obwodzie chersońskim

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Zniszczenia w Buczy
Zniszczenia w Buczy
TVN24
TVN24Zniszczenia w Buczy

Rosyjski wojskowy, który brał udział w zabójstwie obywatela Ukrainy w miejscowości Zdwyżiwka pod Buczą w obwodzie kijowskim, został wzięty do niewoli w obwodzie chersońskim - poinformowała w poniedziałek ukraińska prokuratura. Według ustaleń śledztwa Rosjanin wraz z grupą innych wojskowych ostrzelał cywilny samochód osobowy. Samochodem jechał jeden z okolicznych mieszkańców, który zginął na miejscu. Rosjanie zakopali jego ciało w lesie.

Ukraińska prokuratura poinformowała w poniedziałek, że ustaliła tożsamość wojskowego z Rosji, który brał udział w zabójstwie obywatela Ukrainy w miejscowości Zdwyżiwka pod Buczą w obwodzie kijowskim.

Według ustaleń śledztwa Rosjanin wraz z grupą innych wojskowych w marcu tego roku ostrzelał cywilny samochód osobowy koło Zdwyżiwki w rejonie (powiecie) buczańskim. Samochodem jechał jeden z okolicznych mieszkańców, który zginął na miejscu. Rosjanie usiłowali ukryć to zabójstwo i zakopali ciało w lesie.

Służby ukraińskie zidentyfikowały miejsce pochówku i przekazały ciało specjalistom sądowym, którzy zajmą się identyfikacją zabitego. Trwa ustalanie tożsamości pozostałych sprawców - podała prokuratura.

Rosyjski żołnierz ujęty w obwodzie chersońskim

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że wojskowy, który - zdaniem służb - brał udział w tym zabójstwie, jest żołnierzem kontraktowym 331. pułku 98. dywizji powietrznodesantowej sił zbrojnych Rosji. W 2019 roku brał udział w interwencji rosyjskiej w Syrii. Został wzięty do niewoli w sierpniu w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.

Wojska rosyjskie opanowały miejscowości pod Kijowem w marcu tego roku. Setki mieszkańców tych obszarów padły ofiarą ostrzałów, samowolnych egzekucji i innych zbrodni wobec ludności cywilnej.

Rosyjski żołnierzmil.ru

Symbolem rosyjskiej agresji stała się Bucza, gdzie na początku kwietnia dziennikarze i obrońcy praw człowieka udokumentowali masowe groby i ciała pozostawione na ulicach, w piwnicach lub na podwórkach, wiele z ranami postrzałowymi głowy, niektóre ze związanymi rękami. Dokładna liczba ofiar nadal nie jest znana; policja obwodu kijowskiego w ostatnich miesiącach informuje o kolejnych odnalezionych ofiarach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości