Świat

Rosjanie "udawali, że mają problemy z łącznością"

Świat


Okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wpłynął na zamknięty obszar Morza Czarnego, na którym odbywają się ukraińsko-amerykańskie manewry Sea Breeze 2019 – poinformowała w środę marynarka wojenna Ukrainy. Incydent określiła jako "prowokowanie nadzwyczajnej sytuacji".

Ukraińska marynarka wojenna oświadczyła, że rosyjski okręt strażniczy Smietliwyj naruszył przestrzeń manewrów, mimo zawiadomień iż jest ona zamknięta dla żeglugi. Do zdarzenia doszło w środę o godzinie 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce) w czasie, gdy uczestnicy manewrów ćwiczyli prowadzenie ognia artyleryjskiego.

"Nieprzewidywalne działania Rosjan"

Fregata ukraińskiej marynarki Hetman Sahajdaczny próbowała połączyć się z Rosjanami przez radio, jednak - jak przekazała strona ukraińska - ci "udawali, że mają problemy z łącznością". "Rosja po raz kolejny udowadnia, że jej działania są nieprzewidywalne, a łamanie prawa morskiego w regionie Morza Czarnego staje się dla niej normą" - podkreśliła marynarka wojenna Ukrainy.

Strona rosyjska odrzuciła zarzuty Ukraińców. "Oświadczenie marynarki wojennej Ukrainy o zaistniałym jakoby wejściu okrętu dozorowego Floty Czarnomorskiej Smietliwyj na zamknięty akwen ćwiczeń Sea Breeze 2019 nie odpowiada prawdzie" - głosi komunikat służby prasowej Floty Czarnomorskiej, który przytacza agencja TASS.

Rosjanie wyjaśnili, że ​okręt "działa w ścisłej zgodności z normami prawa międzynarodowego" w czasie swojej obecnej misji, jaką jest "realizacja przedsięwzięć na rzecz kontrolowania działań okrętów NATO, by w razie zaistnienia zagrażającej żegludze cywilnej nietypowej sytuacji zareagować w operatywny sposób".

W bezpośrednim sąsiedztwie Krymu

Manewry Sea Breeze 2019 z udziałem państw NATO, w tym Stanów Zjednoczonych, rozpoczęły się 1 lipca i odbywają się w południowych obwodach Ukrainy, w tym na wodach Morza Czarnego, w bezpośrednim sąsiedztwie zaanektowanego przez Rosję Krymu. W manewrach uczestniczy 28 okrętów oraz 27 samolotów i śmigłowców. Są na nich obecni wojskowi m.in. z Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Turcji, Polski, Rumunii, Mołdawii i Gruzji. Manewry Sea Breeze przeprowadzane są na Ukrainie od 1997 roku. Ich organizatorami są Ukraina i Stany Zjednoczone.

Wcześniej ukraińskie media kilkakrotnie informowały, że rosyjskie okręty i samoloty śledzą okręty NATO biorące udział w manewrach Sea Breeze.

Autor: tas//kg//kwoj / Źródło: PAP, pravda.com.ua

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru