"Powiem otwarcie: oczekujemy następnego etapu wymiany"

Ukraińscy więźniowie wrócili do domu. Nagranie z 7 września president.gov.ua

Kijów przekazał Moskwie nową listę z nazwiskami więźniów przetrzymywanych na terytorium Rosji. 7 września, w ramach wymiany między obydwoma państwami, do domów wróciło 35 Ukraińców i 35 Rosjan.

- Przygotowaliśmy już i przekazaliśmy (stronie rosyjskiej - red.) listę obywateli Ukrainy, którzy są przetrzymywani w Rosji i na zaanektowanym Krymie - powiedziała w piątek agencji Interfax Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka.

Wcześniej, w rozmowie z rosyjską telewizją RBK, Denisowa oszacowała, że w Rosji i na Krymie przebywa 113 więźniów politycznych Ukrainy. 89 z nich to Tatarzy krymscy.

Rzeczniczka prognozuje, że kolejna wymiana więźniów przetrzymywanych na terytorium Rosji i Ukrainy może nastąpić jeszcze w tym roku.

"Nowy etap" wymiany

Podczas 16. dorocznego spotkania Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) w Kijowie (odbyło się w piątek) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wspomniał o "nowym etapie" wymiany więźniów między Ukrainą i Rosją.

- Obecnie mówimy o nadchodzącym etapie po uwolnieniu naszych więźniów politycznych, marynarzy. Powiem otwarcie: przygotowujemy listy i oczekujemy następnego etapu wymiany - powiedział Zełenski.

Nie podał jednak żadnych terminów.

Okazją do rozmów w tej sprawie może być spotkanie przywódców państw tak zwanego formatu normandzkiego: Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec poświęcone pokojowemu uregulowania konfliktu w Donbasie. Zełenski, cytowany przez internetową gazetę "Ukraińska Prawda", zapowiedział, że takie spotkanie mogłoby się odbyć jeszcze we wrześniu.

Sencow na wolności

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie wykluczył nowej wymiany więźniów między Rosją i Ukrainą. Stwierdził jednak, że proces ten wymaga "żmudnej i rozciągniętej w czasie pracy". Pieskow uznał ponadto, że "wymiana powinna być kontynuowana zgodnie z porozumieniami pokojowymi zawartymi w Mińsku".

7 września na Ukrainę, poza 24 marynarzami zatrzymanymi w zeszłym roku w Cieśninie Kerczeńskiej, wrócił także znany reżyser Ołeh Sencow, oskarżony o działalność terrorystyczną i skazany przez rosyjski sąd na 20 lat pobytu w kolonii karnej.

Ukraina przekazała Rosji między innymi szefa ukraińskiego biura agencji RIA Nowosti Kiriłła Wyszynskiego, a także byłego dowódcę wojsk obrony przeciwlotniczej Wołodymyra Cemacha, uznawanego za ważnego świadka w sprawie zestrzelenia nad Donbasem w lipcu 2014 roku malezyjskiego boeinga.

Według wcześniejszych doniesień rosyjskich mediów porozumienie w sprawie wymiany zostało osiągnięte po pierwszej rozmowie telefonicznej między prezydentami Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim, która odbyła się 11 lipca.

Autor: tas//plw//kwoj / Źródło: Interfax, RBK, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua