Wiceminister obrony Ukrainy: Rosjanie rzucili wszystkie swoje siły w celu okrążenia Bachmutu

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
PAP

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała w mediach społecznościowych, że Rosja "rzuciła wszystkie swoje siły" w celu przełamania ukraińskiej obrony i okrążenia Bachmutu. Wojska agresora koncentrują swoje wysiłki na działaniach ofensywnych w kierunku Limańska. Według Malar nie odniosły jednak sukcesu.

Wiceszefowa resortu obrony napisała na Telegramie, że w ten sposób podsumować można oficjalne doniesienia z linii frontu w tym tygodniu i cele Rosjan. "Ale dzięki wytrwałości naszych żołnierzy, nie udało im się" - oświadczyła.

Ukraiński sztab o głównych kierunkach rosyjskiej ofensywy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w sobotę po południu, że rosyjskie wojska przegrupowują swoje oddziały w niektórych rejonach, a główne wysiłki koncentrują na prowadzeniu ofensywy na kierunkach Bachmutu, Łymanu, Awdijiwki i Nowopawliwki w obwodzie donieckim oraz Kupianska w obwodzie charkowskim.

Rosyjskie oddziały próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w rozpoczętej w lutym ubiegłego roku przez Rosję wojnie z Ukrainą. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną zaznaczył w jednym ze swoich ostatnich raportów, że na razie trudno prognozować rychłe okrążenie lub opanowanie Bachmutu przez wojska agresora, lecz dowództwo w Kijowie może wycofać stamtąd swoje oddziały, jeśli uzna, że ponoszone tam straty osobowe są zbyt wysokie.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Wyjątkowo mało prawdopodobne". Eksperci analizują ryzyko rosyjskiego okrążenia

Przed rosyjską inwazją Bachmut liczył ponad 70 tys. mieszkańców. Według szacunków ukraińskich władz może tam obecnie przebywać około 5-8 tys. osób. Nie opuszczają miasta praktycznie te osoby, które nie mają możliwości finansowych, zdrowotnych lub logistycznych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości