Rosja grozi Ukrainie. Unijna komisarz o przygotowaniu Polski do przyjęcia uchodźców

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych oceniła, że Polska jest "dość dobrze przygotowana na przyjęcie dużej liczby Ukraińców", którzy opuszczą swój kraj w obliczu rosyjskich działań na Ukrainie. Jak dodała, Komisja Europejska jest gotowa, by w razie potrzeby udzielić Polsce wsparcia gospodarczego. Ylva Johansson we wtorek spotkała się w Warszawie z wiceszefem MSWiA Bartoszem Grodeckim.

Jak zaznacza agencja AFP, unijna komisarz Ylva Johansson rozmawiała z wiceszefem MSWiA Bartoszem Grodeckim o planach gotowości po stronie polskiej i europejskiej do radzenia sobie z możliwością napływu, według różnych scenariuszy, fali uchodźców ukraińskich w następstwie uznania przez Moskwę separatystycznych regionów Ukrainy, którym Rosja obiecała pomoc wojskową.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Muszę powiedzieć, że jestem przekonana, iż Polska jest dość dobrze przygotowana na przyjęcie dużej liczby Ukraińców w razie potrzeby - powiedziała Johansson. Nie chciała jednak podać szacunkowej liczby Ukraińców, o której według szacunków UE może być mowa, ani szczegółów przygotowań w Warszawie.

Ylva JohanssonThomas Trutschel / Contributor/Getty Images

Johansson: Komisja jest gotowa udzielić Polsce wsparcia

AFP przypomina, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas ocenił w gazecie "Die Welt" 18 lutego, że "od 20 tysięcy do ponad miliona uchodźców mogłoby przybyć" z Ukrainy do UE w przypadku zaostrzenia się kryzysu ukraińskiego.

Johansson podczas wtorkowej rozmowy przypomniała, że po aneksji Krymu w 2014 roku wielu Ukraińców schroniło się w Polsce, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. - Komisja jest gotowa udzielić Polsce wsparcia gospodarczego w razie potrzeby - zapewniła i obiecała także pomoc ze strony Agencji UE ds. Azylu, Europolu oraz Frontexu.

ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Przekazała, że Polska wysłała "wniosek o wsparcie do Frontexu w przypadku przybycia dużej liczby Ukraińców". - Mam nadzieję, że Frontex szybko zareaguje pozytywnie - powiedziała.

Rosyjskie wojska w Donbasie PAP

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości