Ukraiński wywiad: rosyjskie elity kontaktują się z nami, chcą uratować się po porażce w wojnie

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
PAP

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow oznajmił w czwartek, że osoby należące do rosyjskich elit politycznych szukają kontaktu z władzami Ukrainy, próbując zapewnić sobie gwarancje bezpieczeństwa po przegranej wojnie.

- Wielu członków tak zwanych rosyjskich elit już zrozumiało, że (inwazja na Ukrainę - red.) była ogromnym błędem i zbrodnią, a finał będzie dla Rosji tragiczny. (Dlatego - red.) poszukują różnych możliwości, żeby się ratować - przyznał Jusow.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy: słowackie myśliwce MiG-29 są już wykorzystywane pod Charkowem

Przedstawiciel HUR podkreślił, że Rosjanie, którzy kontaktują się z Kijowem, nie myślą, w jaki sposób można zmienić sytuację w ich ojczystym kraju, lecz kierują się wyłącznie własnym interesem.

Jusow: przyczyny inwazji na Ukrainę mają w Rosji charakter systemowy

W opinii Jusowa największe zagrożenie dla Władimira Putina stanowią obecnie osoby spoza kręgu najbliższych współpracowników dyktatora, natomiast przyczyny inwazji na Ukrainę mają charakter systemowy i są nierozerwalnie związane z systemem politycznym obowiązującym w Rosji.

Relacja z wojny w Ukrainie w tvn24.pl

- Decyzja o rozpoczęciu wojny na pełną skalę jest w dużej mierze konsekwencją rosyjskiego modelu rządów. Współczesna Rosja to społeczeństwo zamknięte, także w ramach dyktatorskich struktur władzy. Nie ma tam miejsca na jakąkolwiek dyskusję czy pluralizm opinii. Decyzję podejmuje jedna osoba, do tego niezbyt wykształcona i kompetentna, dlatego konsekwencje są dla Rosji katastrofalne - ocenił ukraiński wojskowy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0) | Evgeny

Pozostałe wiadomości